POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-1/423-37/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. PD-1/423-37/05, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu do MUS 10.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychpostanawia uznać stanowisko Spółki przedstawione w w/w piśmie za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Spółki dotyczy opodatkowania odsetek od pożyczki udzielonej przez niemieckiego udziałowca. Pożyczka została udzielona w celu sfinansowania zakupu maszyn i przekazana przez udzielającego bezpośrednio na konto sprzedającego. Spółka jest zobowiązana do płatności odsetek na rzecz niemieckiego udziałowca, który udokumentował swoją siedzibę w Niemczech dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji).
Zdaniem Podatnika przy wypłacie odsetek nie należy w Polsce pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ odsetki powstają w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego więc podlegają opodatkowaniu w Niemczech.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (podatnicy nie mający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu), przychodów z odsetek (...) ustala się w wysokości 20% tych przychodów. Art. 21 ust. 2 cyt. ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a RFN z dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) - odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Natomiast art. 11 ust. 3 lit.c - stanowi, iż odsetki, o których mowa w ustępie 1, podlegają opodatkowaniu tylko w Umawiającym się Państwie, w którym odbiorca odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, jeżeli odbiorca ten jest osobą uprawnioną do odsetek i jeżeli takie odsetki są wypłacane w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę fakt, iż kwota pożyczki udzielonej Spółce została w całości przeznaczona na pokrycie kosztów inwestycji t. j. zakup maszyn do nowo powstałego zakładu produkcyjnego oraz została przelana przez pożyczkodawcę bezpośrednio na konto sprzedającego, należy uznać że odsetki od tej pożyczki powstają w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego.

W związku z powyższym Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Małopolski Urząd Skarbowy