POSTANOWIENIE - Interpretacja - US34/PP/423-12/05/MZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. US34/PP/423-12/05/MZ, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 20.09.2005r. stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 20.09.2005r. Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów bez żadnych ograniczeń kosztów konsumpcji, napojów oraz obsługi gastronomicznej uczestników szkolenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się organizacją jednodniowych (6-8 godzinnych) szkoleń, skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji publicznych. Odbywają się one w większych miastach Polski, w związku z czym wymagają od zainteresowanych dojazdu nieraz z odległych miejscowości. Powyższa sytuacja wymaga wg Spółki poniesienia kosztów cateringu i obsługi gastronomicznej zwiazanej z zapewnieniem uczestnikom szkolenia napojów i ciepłego posiłku, stanowiących wydatki sięgające 10-15% ceny sprzedaży jednego miejsca szkoleniowego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.Koszty cateringu, konsumpcji i obsługi gastronomicznej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca uzależnia powyższe od spełnienia warunków przewidzianych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym "kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1".

W myśl powyższego ustawodawca nakłada obowiązek istnienia bezpośredniego lub pośredniego związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a prowadzoną działalnością oraz ich wpływem na wielkość osiągniętego przychodu. Dlatego przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Zatem, jeżeli Spółka faktycznie ponosi przedmiotowe wydatki i wydatki te są związane z uzyskaniem przychodu z tego tytułu, a więc stanowią element ceny za świadczone usługi, to w całości stanowią one koszty uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga