P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US33/NG/423/43/KB/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.11.2005, sygn. US33/NG/423/43/KB/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) stosownie do wniosku podatnika z dnia 24.08.2005r. /uzupełnionym dnia 18.10.2005r. o brakujący podpis członka zarządu/ w zakresie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

p o s t a n a w i a

uznać za słuszne stanowisko Spółki odnośnie prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego po uprzednim złożeniu korekt deklaracji CIT-8

U Z A S A D N I E N I E

Co do zasady za nadpłatę uznaje się nienależne świadczenie publicznoprawne spełnione w związku z realizacją zobowiązaniowego stosunku prawnego. Momentem powstania nadpłaty dla podatników podatku dochodowego, jest dzień złożenia zeznania rocznego CIT-8, o czym stanowi art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Na pytanie podatnika w zakresie dotyczącym prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego po uprzednim złożeniu korekt deklaracji CIT-8, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, iż zgodnie z brzmieniem art. 81 Ordynacji podatkowej - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji w myśl § 2 w/w artykułu, winno nastąpić poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn złożenia korekty. Warunkiem uznania powyższych korekt jest taki stan faktyczny który zgdonie z przepisami daje prawo do obniżenia przychodu i dochodu.

W przypadku prawa do zwrotu nadpłaty obowiązkiem podatnika, płatnika i inkasenta, zgodnie z art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej (w określonych w nim przypadkach) jest złożenie - oprócz wniosku o stwierdzenie nadpłaty - skorygowanego zeznania (deklaracji).

Reasumując, Spółka ma prawo wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, jednakże warunkiem koniecznym uznania zasadności wniosku, musi być taki stan faktyczny, który pozwoli zgodnie z przepisami prawa obniżyć odpowiednio przychód i dochód.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno odpowiadać wymogom art. 222 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów