POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1471/DPD2/423/35/2005/EC

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. 1471/DPD2/423/35/2005/EC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 15 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. momentu rozpoznania przychodu i kosztów uzyskania przychodów w związku z nabyciem kontraktu terminowego na obligacje skarbowe- Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank uczestniczy we własnym imieniu i na własny rachunek w obrocie kontraktami terminowymi na obligacje skarbowe na Giełdzie Papierów Wartościowych na podstawie zawartej w tym celu umowy. Bank kupując kontrakt terminowy na obligacje jest nabywcą kontraktu, zobowiązując się tym samym do kupna określonej ilości obligacji skarbowych po określonej cenie w danym dniu w przyszłości. Ostateczne rozliczenie kontraktu następuje w momencie wygaśnięcia kontraktu lub jego zamknięcia na Giełdzie Papierów Wartościowych.
W ocenie Spółki zarówno przychód podatkowy oraz koszty uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa Banku w kontrakcie terminowym na obligacje skarbowe mogą być rozpoznane dla celów podatkowych w momencie realizacji kontraktu, tj. w momencie zamknięcia pozycji lub wygaśnięcia kontraktu. Natomiast codzienne straty/zyski Banku z tytułu bieżących rozrachunków rynkowych nie stanowią odpowiednio kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów podatkowych Banku.

Definicję instrumentów pochodnych zawiera art. 16 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz 654 ze zm.), który stanowi, iż za pochodne instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozumie się prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.Kontrakt terminowy na obligacje skarbowe spełnia powyższą definicję instrumentów finansowych.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie w kwestii dotyczącej kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji tych praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia o ile wydatki te , stosownie do art. 16 g ust. 3 i 4 nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.Zatem wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 8b nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy ustalaniu dochodu:w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, w związku z rezygnacją z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.

Odnośnie momentu ustalenia przychodu zastosowanie będzie miał art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którym:przy zbyciu kontraktu przychód wystąpi w dacie jego zbycia, nie później jednak niż ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło zbycie - art 12 ust. 3a pkt 1 ustawy, przy realizacji praw wynikających z kontraktu przychód wystąpi w dacie otrzymania zapłaty, nie później jednak niż ostatniego dnia miesiąca w którym otrzymano zapłatę - art 12 ust. 3a pkt 3 ustawy.
W świetle przedstawionych powyżej przepisów dla określenia wysokości przychodów z tytułu praw wynikających z kontraktów terminowych oraz kosztów ich uzyskania nie ma znaczenia codzienne rozliczanie zysku lub straty inwestora z tytułu posiadania tych kontraktów.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



POUCZENIE

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie