Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretacje przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 07.06.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny;
Podatnik otrzymał dofinansowanie w formie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach) na realizację Projektu "Kompetencje językowe administracji publicznej szansą rozwoju regionu".
Realizacja projektu polega na zorganizowaniu i prowadzeniu kursów w zakresie języka angielskiego lub niemieckiego na kilku poziomach zaawansowania oraz przygotowaniu do egzaminu na certyfikat TELC.
Wypłata dotacji będzie dokonywana transzami na podstawie złożonych wniosków o płatności, zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie Projektu.
W skład otrzymanych środków wchodzi 75 % środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz 25 % środków pochodzących z budżetu państwa.
W związku z powyższym Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie informacji:
- czy otrzymane
dofinansowanie w formie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i ze środków budżetu państwa korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.
Zdaniem podatnika otrzymana dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jak i ze środków budżetu państwa korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco :
Przepis art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.
Celem tego przepisu jest zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym konkretnych kwot przekazywanych przez rządy państw obcych lub zagraniczne instytucje finansowe od momentu przekazania do momentu ich uzyskania przez podmiot polski - beneficjenta takiej pomocy (podmiot któremu ma służyć ta pomoc). Zatem zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają dochody podmiotów, którym przyznana została pomoc.
Przepis ten precyzuje zarówno źródło pochodzenia środków jak i podmiot, który te środki otrzymuje i u którego są one dochodem wolnym.
Wobec powyższego do uzyskania przedmiotowego zwolnienia konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków :
- uzyskanie środków od wskazanego w przepisie podmiotu zagranicznego bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu lub podmiotów upoważnionych do rozdzielania,
- środki te muszą stanowić bezzwrotną pomoc zagraniczną.
Z powyższego zwolnienia korzystają - uzyskane w związku z pozyskaniem środków pomocowych - dochody tych podmiotów, którym przyznana została pomoc (beneficjenci) i to zarówno dochody tych beneficjentów, którzy uzyskują środki bezpośrednio od w/w podmiotów, jak też tych, którzy uzyskują te środki za pośrednictwem podmiotów nie będących beneficjentami, właścicielami tych środków, ale które zostały upoważnione do administrowania tymi środkami i przekazywania ich na konto beneficjentów.
Otrzymane środki stanowią dla Spółki przychód w oparciu o zapis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższy przepis mówi "przychodami", z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 13 i 14, są w szczególności :
- otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Stosownie więc do tego zapisu dotacje są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania (a nie np. przyznania).
Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. zwalnia od podatku "dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezależnie od celu ich przeznaczenia, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach". Zwolnienie podatkowe dotyczy wszystkich podmiotów otrzymujących dotacje, jednakże pod warunkiem, że otrzymana wypłata jest dokonywana tytułem dotacji, zaś źródłem wypłaty jest budżet państwa lub budżet jednostki samorządu terytorialnego, niezależnie od celu ich przeznaczenia.
Jeżeli otrzymane przez Spółkę dochody spełnią jednocześnie kryteria zakwalifikowania ich do dotacji i dochodów na podstawie zapisów art. 17 ust. 1 pkt 14 i pkt 23 cyt. ustawy to kwoty te będą zwolnione z podatku.
Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.