Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.06.2005r. (data wpływu wniosku do tut. Urzędu Skarbowego 29.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) odnośnie kwalifikacji kosztów działalności do kosztów uzyskania przychodów,
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka oprócz podstawowej działalności prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie szkolnictwa dla dorosłych i pozostałych formy kształcenia. Spółka działając na zlecenie firm ponosi wydatki związane z kompleksową organizacją konferencji, zjazdów i seminariów naukowych, tj. wydatki obejmujące obok programu merytorycznego, zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia, imprez towarzyszących. Według Jednostki wydatki te nie podlegają limitowi wynikającemu z art. 16 § 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Należą one do "działań roboczych" bezpośrednio zmierzających do osiągnięcia przychodów i przychody te faktycznie generujących, w związku z czym winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Mając na uwadze stan faktyczny zaprezentowany we wniosku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 15 § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 § 1. Jako kryterium kwalifikacji wydatków należy więc wziąć pod uwagę jego celowość, tj. potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. Z cytowanego przepisu wynika, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Okoliczności te należy oceniać indywidualnie, rozważając racjonalność wydatków, tzn. ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.
Ponieważ Spółka ma wątpliwości czy ponoszone wydatki nie są wydatkami na reklamę i reprezentację objętymi limitem należy stwierdzić, iż zgodnie z przepisem art. 16 § 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodu nie uważa się kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba, że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Ograniczenia wynikające z przywołanego przepisu dotyczą kosztów działań związanych z reprezentacją i reklamą niepubliczną własnych towarów lub usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu aktywizacji własnej sprzedaży. Należy zatem uznać, iż pojęcia zarówno reklamy, jak i reprezentacji dotyczą prezentowania podatnika w stosunkach z innymi podmiotami.
Dla Spółki działającej na zlecenie innej firmy, wydatki związane z realizowaniem zleceń (zgodnie z warunkami umowy) są konieczne do poniesienia w celu uzyskania przychodu w postaci wynagrodzenia od zleceniodawcy. Nie mają one wyżej opisanego charakteru reprezentacji i reklamy własnej działalności Jednostki jako podmiotu gospodarczego, w związku z czym, stanowią koszty uzyskania przychodu określone w art. 15 § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie podlegają limitowi wynikającemu z art. 16 § 1 pkt 28 tej ustawy.
W związku z powyższym stanowisko Jednostki jest prawidłowe w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.