Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-1173/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2005, sygn. BI/005-1173/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 27.07.2001 roku. Spółka została powołana w celu zbudowania, a następnie obsługi terminala kontenerowego. Z dniem 26.03.2004r. Spółka zarejestrowała rozpoczęcie działalności w urzędzie skarbowym. W roku 2001 w wyniku operacji na rachunku bankowym podatnik uzyskał per saldo zysk, który potraktował jako element wartości początkowej środka trwałego. Z kolei w latach 2002 i 2003 w wyniku operacji na rachunku bankowym spółka poniosła straty, które również potraktowała jako element wartości początkowej środka trwałego. W okresie od 1 stycznia 2004r. do 26 marca 2004r. spółka poniosła koszty w związku z obsługą rachunku bankowego, jak również poniosła koszty notariusza w związku ze zmianami w statucie spółki. Koszty te również zostały potraktowane jako element wartości początkowej środka trwałego. Za lata 2001, 2002, 2003 oraz za okres od 1 stycznia do 26 marca 2004r. Spółka nie składała deklaracji CIT-2 i CIT-8, ponieważ (według spółki) nie wystąpił ani dochód, ani strata podatkowa za te lata, co było następstwem tego, że całość ponoszonych kosztów i przychodów z tytułu posiadania rachunku bankowego została potraktowana jako element wartości początkowej środka trwałego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad. 1

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 64, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 12 wym. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Zgodnie z treścią art. 16g ust. 4 ustawy za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

W świetle powołanych przepisów jeżeli kredyt lub jego część została przeznaczona na inwestycje, to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 oraz art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - odsetki naliczone od tego kredytu zwiększają koszty inwestycji w okresie ich realizacji. Wydatki inwestycyjne nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w inny sposób niż przez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Powołane przepisy art. 16 ust. 1 pkt 12 oraz art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują natomiast możliwości zmniejszenia kosztów inwestycji o otrzymane odsetki uzyskane z tytułu środków zgromadzonych na rachunku bankowym spółki.

Ad. 2

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit.b) wym. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Kosztów opłat związanych z organizacją spółki oraz późniejszymi zmianami w jej statucie nie zalicza się do kosztów inwestycji, stanowiących element wartości początkowej środka trwałego.

Wydatki związane z organizacją spółki kapitałowej poniesione przed wpisem spółki do KRS (opłaty skarbowa, notarialna, sądowa i inne) są kosztami ponoszonymi przez wspólników w celu uzyskania w przyszłości przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Nie są to zatem wydatki obciążające koszty spółki. Z kolei poniesione od momentu wpisu spółki do KRS, stosownie udokumentowane i spełniające warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opłaty dotyczące zmian w rejestrze - z wyjątkiem podwyższenia kapitału - zalicza się w momencie poniesienia do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Ad. 3

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest - zgodnie z art. 7 ust.1 wym. ustawy - dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; dochodem zaś - w myśl ust.2 tego artykułu - jest (...) nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Uzyskując odsetki z tytułu środków zgromadzonych na rachunku bankowym oraz ponosząc koszty utrzymania tego rachunku Spółka (mimo, iż nie prowadziła działalności operacyjnej a jedynie działalność inwestycyjną) uzyskiwała przychody podatkowe i ponosiła koszty podatkowe, a tym samym miała obowiązek składania deklaracji i zeznań podatkowych na podatek dochodowy od osób prawnych, na podstawie odpowiednio art. 25 ust. 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Izba Skarbowa w Gdańsku