Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. - Dz. U. z 2005 r.... - Interpretacja - PD-415/12/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2005, sygn. PD-415/12/05, Urząd Skarbowy we Włoszczowej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. - Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 28.06.2005 r., uzupełniony pismem z dnia 22.08.2005 r., w sprawie: czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne przekazanie środków trwałych przez likwidowaną Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną na rzecz Gminy informuje, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

We wniosku z dnia 28.06.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 22.08.2005 r., skierowanym do tutejszego Urzędu zwróciliście się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodpłatne przekazanie środków trwałych (pozostałego majątku) przez likwidowaną Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną na rzecz Gminy.

Spółdzielnia została postawiona w stan likwidacji w dniu 01.01.2004 roku. Według Likwidatora, na dzień złożenia wniosku wszystkie zobowiązania finansowe, które posiadała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w zostały uregulowane i proces likwidacji dobiega końca. Spółdzielnia posiada jeszcze zasoby mieszkaniowe i pomieszczenia przynależne do nich wraz z gruntem pod zabudowaniami (lokale mieszkalne nie wykupione przez najemców).

Pozostały majątek (ww. zasoby mieszkaniowe) zostanie przekazany na rzecz Gminy. Według Państwa stanowiska nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze (tekst jedn.- Dz. U. z 2003, Nr 188, poz. 1848 ze zm.) zobowiązuje spółdzielnię do przestrzegania w procesie likwidacji określonej w przepisie art. 125 kolejności zaspokajania należności przypadających od spółdzielni.

W świetle uregulowań ww. ustawy, spółdzielnia w likwidacji powinna najpierw uregulować wszystkie zaległości finansowe jakie posiada, następnie wypłacić swym członkom udziały i dopiero dokonać podziału funduszu zasobowego i innego majątku spółdzielni.

Zgodnie z art. 125 § 5 ustawy Prawo Spółdzielcze pozostały majątek po zaspokojeniu należności likwidowanej spółdzielni zostaje przeznaczony na cele określone w uchwale ostatniego walnego zgromadzenia.

Nieodpłatne przekazanie środków trwałych w przypadku przekazującego nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych u przekazującego, ponieważ w katalogu rodzajów przychodów, określonym w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. - Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie występuje taka kategoria przychodów.

Z ogólnej definicji przychodu wynika, że takie przysporzenie stanowi przychód dla obdarowanego na podstawie przepisów art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić , że nieodpłatne przekazanie środków trwałych na rzecz innego podmiotu nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych u przekazującego.

Urząd Skarbowy we Włoszczowej