Temat interpretacji
Stosownie do postanowień art. 32 i 33 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003 - 2006 (Dz. U. Nr 210 , poz. 2037) Spółka .......... jako przedsiębiorstwo górnicze w rozumieniu tej ustawy może :
- zrzec się, w drodze umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, na rzecz gminy górniczej, własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niewykorzystywanych na cele produkcyjne oraz pozostałych środków i obiektów trwale wyłączonych z eksploatacji trwałych,
- dokonać darowizny miena, o którym mowa wyżej, na rzecz gminy górniczej albo spółdzielni mieszkaniowej, za ich zgodą, na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, a także w celu pobudzania aktywności gospodarczej w gminie górniczej.
Tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika o uznaniu za koszt uzyskania przychodów wartości majątku przekazanego gminie górniczej w oparciu o wskazane wyżej przepisy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju . Niewątpliwie nieodpłatne przekazanie rzeczy innemu podmiotowi, niezależnie od tego, czy nastąpiło w drodze darowizny, o której mowa w art. 888 Kodeksu cywilnego czy też w wyniku zrzeczenia się unormowanego w art. 179 K.c - mieści się w dyspozycji art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy podatkowej.
W związku z tym nie jest możliwe uznanie wartości mienia Spółki przekazanego nieodpłatnie gminie górniczej jako kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej .