Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 12. 10. 2004 r. ( wpływ do Urzędu 14. 10. 2004 r. ) wyjaśnia na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz 926 z późń. zm.) co następuje :
Towarzystwo zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy można odliczyć od dochodu darowizny pieniężne przekazane na rzecz fundacji prowadzącej działalność publiczną i społecznie użyteczną, która nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz 654 ze zm. ) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegać będą darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie ( Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz 873 ) realizowane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu.
Działalność pożytku publicznego, mogą w świetle uregulowań ustawy, prowadzić nie tylko organizacje pożytku publicznego posiadające specjalny status i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale również organizacje pozarządowe, czyli osoby prawne lub jednostki niemające osobowości prawnej i nienależące do sektora finansów publicznych, w tym fundacje i stowarzyszenia, które nie działają dla osiągnięcia zysku ( art. 3 ust. 2 ) w/w ustawy, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne Kościołów i związków wyznaniowych oraz stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego ( art. 3 ust. 3 ) tejże ustawy.
Odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przeznaczone zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie m.in. na pomoc społeczną, działalność charytatywną i na rzecz osób niepełnosprawnych, ochronę zdrowia, promocję zatrudnienia, wspierania rozwoju gospodarki, naukę i edukację, kulturę, ekologię, bezpieczeństwo publiczne, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojen.
Nie podlegają natomiast odliczeniu darowizny na rzecz osób fizycznych i organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, jeżeli jednocześnie zajmuje się wytwarzaniem wyrobów akcyzowych.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczenia darowizn o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy stosuje się, jeżeli wysokość darowizny udokumentowana jest dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko podatnika, iż darowizna pieniężna przekazana przez Towarzystwo na rzecz fundacji prowadzącej działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych lecz nie wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego, podlega odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy.