Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik na podstawie art. 14a § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, p... - Interpretacja - PB1/415/86/03/PK

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.11.2003, sygn. PB1/415/86/03/PK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik na podstawie art. 14a § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.10.2003 r. dotyczący zakupu liczników wody przez Wspólnotę Mieszkaniową uprzejmie informuje:
Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 29 czerwca 1994 r. O własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903). W myśl art. 6 przedmiotowej ustawy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości tworzy wspólnotę mieszkaniową.
Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana, aczkolwiek nie posiada osobowości prawnej.

W świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wspólnoty mieszkaniowe są kwalifikowane jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali w razie wyodrębnienia własności lokali, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale, stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku.

Poszczególni właściciele lokali mają obowiązek zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej o ile pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej nie wystarczają na to utrzymanie. Koszty ponoszonych wydatków związanych z zarządem nieruchomością wspólną pokrywane są m.in. przez właścicieli lokali poprzez uiszczanie opłat w formie comiesięcznych zaliczek płatnych zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego instalacja wodociągowa nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali lecz korzystają z niej wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej.
Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są elementy instalacji wodociągowej znajdujące się poza poszczególnymi lokalami jak i jej elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach.
Tym samym, skoro ww. instalacja stanowi współwłasność właścicieli wyodrębnionych lokali, to potrzebna jest uchwała wspólnoty mieszkaniowej wyrażająca zgodę na wymianę liczników wody, zaś jej koszt pokrywa wspólnota, a więc właściciele lokali proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości wspólnej.

W myśl art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o własności lokali do wyłącznej kompetencji właścicieli lokali należy przyjęcie rocznego planu gospodarczego dotyczącego planowanych remontów oraz bieżącej konserwacji nieruchomości jak i sposobu ich przeprowadzenia.Jednocześnie na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik