w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Interpretacja - IPPB5/423-700/12-2/PS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2012, sygn. IPPB5/423-700/12-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2012 r. (data wpływu 16.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 16.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku została przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca specjalizuje się w oferowaniu technologii towarów i urządzeń wykorzystywanych w procesach łączenia i cięcia materiałów przy wykorzystaniu ciepła .

Wnioskodawca posiada trwałe składniki majątku, w tym nieruchomości, wyposażenie, materiały podstawowe oraz inne rzeczowe oraz niematerialne aktywa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, sporządzając coroczne sprawozdanie finansowe. Wnioskodawca wskazuje, iż nie znajduje się w stanie likwidacji ani nie rozpoczął podziału majątku, a także nie jest w upadłości.

W przyszłości część udziałów Wnioskodawcy zostanie objęta przez kapitałową spółkę cypryjską . Po tej operacji SCP staje się udziałowcem Wnioskodawcy tj. polskiej spółki kapitałowej. SCP posiadać będzie bezpośrednio co najmniej 10% udziałów.

Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Wspólników SCP zostanie wypłacona dywidenda . Ponieważ SCP będzie posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów, nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat w spółce wypłacającej dywidendę i złoży na tę okoliczność stosowne oświadczenie, wnioskodawca nie pobierze od SCP zryczałtowanego podatku od wypłaconej dywidendy.

Niezwłocznie, po wypłacie dywidendy Spółce Cypryjskiej, planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. , której zarząd i siedziba znajdują się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a która to wypłaciła dywidendę Spółce Cypryjskiej; na spółkę komandytowo -akcyjną zgodnie z przepisami polskiego prawa handlowego. Możliwym do zaistnienia w przyszłości są dwie sytuacje tj.:

1/ w trakcie w.w. przekształcenia wspólnicy spółki komandytowo - akcyjnej pozostaną bez zmiany

lub

2/ zmienią się wspólnicy spółki przekształconej, z tym zastrzeżeniem, że w każdej sytuacji w przekształconej spółce komandytowo-akcyjnej, wspólnikiem będzie Spółka Cypryjska z zachowaniem udziałów jakie miała w momencie wypłaty dywidendy, co najmniej przez okres dwóch lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako płatnik dywidendy dla Spółki Cypryjskiej, będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 22 ustawy CIT i w związku z tym nie pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanej dywidendy...

  • Czy w przypadku przekształcenia Wnioskodawcy w SKA przed upływem 2 lat od momentu skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 CIT przez Spółkę Cypryjską, spółka cypryjska nie utraci tego zwolnienia, w związku z treścią art. 22 ust 4b CIT...
  • Czy w przedstawionym stanie faktycznym zmiana udziałowców w trakcie przekształcenia będzie miała wpływ na zwolnienie z art. 22 CIT zastosowane do Spółki Cypryjskiej, w sytuacji gdy Spółka Cypryjska będzie przez całe dwa lata nieprzerwanie udziałowcem z niezmiennym udziałem wynoszącym co najmniej 10%...

    Zdaniem Wnioskodawcy- Polskiej Spółki z o.o. która będzie płatnikiem dywidendy Spółce Cypryjskiej, Wnioskodawca nie potrąci zryczałtowanego podatku od wypłacanej dywidendy z uwagi na treść art. 22 CIT.

    Na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Ustawodawca polski zwalnia pod pewnymi warunkami od podatku dochodowego dochody z dywidend wypłacanych przez osoby prawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Przy tym beneficjentami zwolnienia uzyskującymi te dochody mogą być tylko spółki spełniające łącznie następujące warunki:

    • podlegają w Polsce w innym kraju członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania ;
    • dochody z tytułu partycypacji w zyskach są uzyskane od polskiej osoby prawnej (to jest osoby prawnej mającej nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce), w której kapitale spółki -beneficjenci posiadają bezpośrednio nie mniej aniżeli 10% udziałów nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat;
    • nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich otrzymania.

    1/ W związku z wypełnieniem, w planowanym zdarzeniu przyszłym, powyższych warunków Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik do pobrania podatku ryczałtowego wypłacając dywidendę udziałowcowi SPC.

    Wnioskodawca w najbliższy czasie planuje przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytowo - akcyjną . Przekształcenie to ma być zrealizowane przed upływem 2 lat od momentu wypłaty dywidendy udziałowcowi SPC.

    W efekcie powyższego przekształcenia nastąpi przekształcenie formy ustrojowej spółki przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego. W myśl art. 553 § 1 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej .

    Najistotniejszym jest iż wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej .

    Przekształcając spółkę z o.o. w SKA wspólnicy mają zamiar przeznaczyć kapitał zakładowy spółki z o.o. na kapitał podstawowy do spółki komandytowo- akcyjnej. W ten sposób wartość udziałów w spółce przekształcanej i wartość wkładów w spółce przekształconej będzie taka sama.

    Zgodnie z zasadą kontynuacji, (sukcesja uniwersalna) majątek spółki z o.o. w niezmienionej w momencie przekształcenia postaci i wartości jest nadal majątkiem spółki.

    Kwestie sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z przekształceniem spółki zostały też uregulowane odrębnie w Ordynacji podatkowej. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt l lit b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

    Reasumując spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru sądowego spółki przekształconej -SKA , jednocześnie sad rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

    Komplementariuszami i akcjonariuszami przekształconej spółki będą wyłącznie wspólnicy spółki przekształconej . A nawet gdyby doszedł jakiś wspólnik, to niewątpliwie pozostaliby dotychczasowi wspólnicy którzy uczestniczyli w przekształceniu i na pewno pozostałby wspólnik SCP z wartością wkładu odpowiadającym wartości udziału w spółce przekształcanej.

    2/ Mając na uwadze powyżej wskazane przepisy Wnioskodawca uważa, że przekształcenie spółki z o.o. w SKA nie spowoduje utraty zwolnienia od zryczałtowanego podatku z wypłaconej SCP dywidendy pomimo że zrealizowane ono będzie okresie, gdy nie minęły dwa lata od wypłacenia rzeczonej dywidendy, Wnioskodawca uważa, że w związku z dokonaniem przekształcenia nie będzie miał zastosowania art. 22 ust. 4b ustawy CIT, w związku z czym SCP nie utarci zwolnienia o którym mowa w art. 22 ustawy CIT.

    3/ Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy nawet w przypadku zmiany wspólników w spółce przekształconej, SCP zachowa zwolnienie z art. 22 ust. 4b ustawy CIT po warunkiem zachowania swoich udziałów / odpowiednio wkładów w niezmienionej proporcji.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

    Zgodnie, z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; dalej: updop) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (...), jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

    Dywidenda w świetle przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), regulującej ustrój polskich spółek - jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

    Jako kategoria ekonomiczna, dywidenda oznacza część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej, przeznaczoną do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy.

    Wysokość dywidendy wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki. O wysokości dywidendy i terminie jej wypłaty decyduje walne zgromadzenie w przypadku spółki akcyjnej lub zgromadzenie wspólników w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

    Dywidenda może być wypłacana z: zysku netto, kapitału zapasowego lub niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale może być wypłacana także w formie akcji.

    Innymi słowy dywidenda jest to dochód wspólnika (akcjonariusza) z posiadanych przez niego udziałów (akcji), który stanowi część zysku spółki kapitałowej przeznaczonego do podziału dla wspólników (akcjonariuszy). Osiąganie przez spółkę w danym roku podatkowym zysku nie rodzi automatycznie uprawnienia do wypłaty dywidendy, a tym samym obowiązku podatkowego. O przeznaczeniu zysku decyduje uchwała zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy). Jeśli zysk nie zostanie przeznaczony na inne cele, np. zwiększenie kapitału zakładowego spółki, dopiero w momencie wypłaty dywidendy powstaje obowiązek podatkowy.

    Odbiorcami dywidendy mogą być zarówno osoby fizyczne, jak też osoby prawne. Mogą to być osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce lub za granicą. Z dywidendą, a w zasadzie z dochodem w postaci dywidendy, związane są również skutki w podatku dochodowym od osób prawnych.

    Podatek od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, ma postać podatku u źródła. Oznacza to, że jest on pobierany przez spółkę dokonującą wypłaty dywidendy lub wynagrodzenia za umorzenie udziałów, która występuje w charakterze płatnika podatku (art. 26 ust. 1 ww. ustawy).

    Na podstawie art. 22 ust. 1 updop podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego rzychodu.

    Jednakże stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

    1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
    3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
    4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

    W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

    W myśl art. 22 ust. 4b ww. ustawy, warunek posiadania odpowiednich udziałów (akcji) przez dwa lata uważa się za spełniony, jeśli przed wypłatą dywidendy (lub innego udziału w zyskach osoby prawnej) spółka nie posiadała udziałów przez ten okres, ale warunek ten zostanie spełniony po wypłacie dywidendy. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

    Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planowane jest przekształcenie Wnioskodawcy, w której spółka cypryjska nabędzie/obejmie udziały (nie mniej niż 10 % udziałów w jej kapitale zakładowym) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną (SKA). Przed przekształceniem dojdzie ponadto do wypłaty przez Wnioskodawcę na rzecz spółki cypryjskiej dywidendy.

    Wypłata dywidendy oraz przekształcenie będzie miało miejsce przed upływem dwóch lat od objęcia udziałów Wnioskodawcy przez spółkę cypryjską.

    W opinii Wnioskodawcy, spółka cypryjska w każdej z wymienionej we wniosku sytuacji spełni warunki umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 22 i nast. ustawy podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż na poczet dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce przekształcanej (Wnioskodawcy) zaliczy przewidywany okres posiadania udziałów w spółce przekształconej (SKA), co w sumie da okres 2 - letni i wypełni przesłankę zwolnienia z art. 22 ust. 4a i 4b ustawy.

    Organ wydający interpretację zauważa, że aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa podstawowe warunki, tj.:

    1. posiadanie bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki, od której uzyskuje się przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy) oraz
    2. posiadanie tych udziałów nieprzerwanie przez okres 2 lat (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy).

    Odnosząc powołane przepisy do opisu zdarzenia przyszłego, zawartego we wniosku należy stwierdzić, że udziałowiec Wnioskodawcy spółka cypryjska, która uzyska dochód z tytułu dywidendy nie może korzystać ze zwolnienia w nich przewidzianego, jeżeli niespełniona będzie podstawowa przesłanka w nich zawarta, tj. posiadanie przez spółkę cypryjską - na dzień uzyskania tego dochodu (czyli dzień jego otrzymania) - bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres 2. lat.

    Na poczet 2 - letniego okresu posiadania udziałów Wnioskodawcy nie można przy tym zaliczyć przewidywanego późniejszego okresu posiadania przez spółkę cypryjską akcji w SKA. Należy podkreślić, iż ustawodawca wymaga posiadania przez podatnika (uzyskującego przychód/dochód z udziału w zyskach spółki) bezpośrednio w kapitale spółki nie mniej niż 10% udziałów (akcji). Pod pojęciem kapitału należy rozumieć kapitał zakładowy spółki kapitałowej, o którym mowa w Kodeksie spółek handlowych (dalej: KSH). Nowy Wspólnik (Nowi wspólnicy) nie będzie posiadał po przekształceniu udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy (sp. z o.o.), będzie posiadał udział (akcje) w kapitale zakładowym SKA. Zwolnienie określone w art. 22 ust. 4 updop odnosi się bowiem do przychodu/dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 updop), do których spółka komandytowo-akcyjna nie należy. Co więcej opodatkowanie przychodów z tytułu posiadania udziału w spółce osobowej, np. komandytowo-akcyjnej zostało przez ustawodawcę uregulowane odrębnie art. 5 updop.

    Nieprzerwanie dwuletnie posiadanie udziałów (akcji) w spółce wypłacającej należności, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczy zatem posiadania takich udziałów (akcji) w spółce kapitałowej (sp. z o.o. lub spółce akcyjnej) a nie w spółce osobowej.

    Tym samym, w przypadku gdy przed upływem dwuletniego okresu posiadania udziałów (akcji) w spółce kapitałowej wypłacającej należności, wymaganego dla zastosowania zwolnienia (art. 22 ust. 4 ustawy), nastąpi przekształcenie spółki kapitałowej wypłacającej należności w spółkę osobową warunek o którym mowa w art. 22 ust. 4a, nie zostanie spełniony.

    Argument przedstawiany na poparcie swojego stanowiska przez Wnioskodawcę, wynikający z zastosowania w sprawie art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa (co zdaniem Wnioskodawcy oznacza, że skoro spółka przekształcona jest bezpośrednim następcą spółki przekształcanej to wstępuje w jej wszystkie prawa i obowiązki, a więc korzysta również z 2-letniego terminu, którego bieg rozpoczął się podczas istnienia spółki przekształcanej) jest całkowicie chybiony. To nie spółka przekształcona czyli SKA jest podatnikiem podatku od dochodu z art. 10 ust. 1 updop, więc to nie ona ma prawo skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 updop, a tym samym to nie do niej odnosi się warunek zachowanie 2 letniego terminu. Podatnikiem jest spółka cypryjska, do którego zasada sukcesji podatkowej, wynikająca z art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w SKA nie znajduje w ogóle zastosowania.

    W konsekwencji, momentem do którego należy liczyć bieg 2-letniego nieprzerwanego okresu bezpośredniego posiadania udziałów Wnioskodawcy przez spółkę cypryjską jest dzień przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną. Jeżeli na ten dzień nie będzie spełniony wymóg 2-letniego okresu posiadania udziałów Wnioskodawcy, spółka cypryjska będzie zobowiązany zapłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 updop.

    Zatem skorzystanie przez spółkę cypryjską ze zwolnienia dla określonych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych nie będzie możliwe w sytuacji, w której dwuletni okres posiadania udziałów wymagany przez art. 22 ust. 4 updop, upłynie już po przekształceniu Wnioskodawcy w SKA.

    W tym miejscu, organ wydający interpretację zauważa, że powołane przepisy art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy. Należy podkreślić, że zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jak i sądów administracyjnych, a także piśmiennictwie ukształtowany jest jednoznaczny pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, tym bardziej jeżeli dotyczą one ulg i zwolnień podatkowych, stanowiących odstępstwo od konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania.

    Podsumowując, w sytuacji w której dwuletni okres posiadania udziałów Wnioskodawcy wymagany przez art. 22 ust. 4 updop, upłynie już po przekształceniu Wnioskodawcy w SKA, spółka cypryjska będzie zobowiązana do zapłaty 19% podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskania wymienionych we wniosku dochodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych (dywidenda).

    W konsekwencji w omawianej sprawie nie znajdą zastosowanie błędnie powołane przez Pełnomocnika Spółki przepisy art. 22 ust. 4 - 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tekst jednolity Dz.U.2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 274 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie