Czy na Wnioskodawcy nabywającemu udziały własne celem ich umorzenia jako na płatniku ciąży nałożony postanowieniami art. 26 ust. 1 ustawy o podatku ... - Interpretacja - ILPB4/423-238/12-2/DS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2012, sygn. ILPB4/423-238/12-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy na Wnioskodawcy nabywającemu udziały własne celem ich umorzenia jako na płatniku ciąży nałożony postanowieniami art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia za dobrowolnie zbyte przez udziałowca udziały Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 31 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów,
  • obowiązków płatnika w związku z przekształceniem w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

W celu osiągnięcia wzrostu efektywności, przewagi konkurencyjnej oraz dywersyfikacji działalności gospodarczej Wnioskodawca planuje restrukturyzację swojej dotychczasowej działalności. Planowane jest utworzenie holdingu grupującego różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze. Jedną ze spółek wchodzących w skład tego holdingu będzie Wnioskodawca.

Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności udziałowcy Wnioskodawcy wniosą aportem cześć, bądź całość posiadanych udziałów we Wnioskodawcy do spółki kapitałowej (w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która będzie miała w holdingu pozycję dominującą (dalej: spółka holdingowa). W konsekwencji, podmiot ten nabędzie większościowy pakiet udziałów we Wnioskodawcy (tj. powyżej 75% udziałów), bądź zostanie wyłącznym udziałowcem Wnioskodawcy (tj. 100% udziałów). Całość wniesionego przez udziałowców Wnioskodawcy aportu przekazana zostanie na kapitał zakładowy spółki holdingowej.

W zamian za wniesiony wkład niepieniężny, spółka holdingowa wyda dotychczasowym udziałowcom Wnioskodawcy udziały we własnym kapitale zakładowym o łącznej wartości nominalnej równej wartości wnoszonych udziałów Wnioskodawcy.

W wyniku tej transakcji (aportu), spółka holdingowa uzyska bezwzględną większość praw głosu we Wnioskodawcy. Planowana transakcja wypełniać będzie zatem kryteria wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Następnie, zamierzona jest zmiana formy prawnej Wnioskodawcy, poprzez Jego przekształcenie w trybie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; dalej: KSH) ze spółki kapitałowej w spółkę osobową (dalej: Spółka Osobowa), w szczególności spółkę komandytową lub komandytowo - akcyjną.

Wnioskodawca na chwilę obecną posiada zyski zatrzymane (tj. zyski niewypłacone udziałowcom w formie dywidend, bądź uchwałą wspólników przeznaczone na podwyższenie kapitału zapasowego). Niemniej jednak, przed dniem rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy, planowane jest dokonanie odpłatnego dobrowolnego umorzenia części udziałów Wnioskodawcy należących do spółki holdingowej (tzw. zbycie udziałów celem ich umorzenia). Wynagrodzenie za zbycie celem umorzenia udziałów należących do udziałowca Wnioskodawcy spółki holdingowej zostanie sfinansowane ze zgromadzonych na kapitałach zysków Wnioskodawcy z lat ubiegłych.

Na dzień rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową, należne spółce holdingowej wynagrodzenie z tytułu zbycia będzie już wypłacone. Tym samym, na dzień zarejestrowania przekształcenia Wnioskodawca nie będzie posiadał zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitałach. Możliwe jest zaś wystąpienie zysku bilansowego wypracowanego w trakcie roku obrotowego, w którym przekształcenie Wnioskodawcy będzie miało miejsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy na Wnioskodawcy nabywającemu udziały własne celem ich umorzenia jako na płatniku ciąży nałożony postanowieniami art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia za dobrowolnie zbyte przez udziałowca udziały Wnioskodawcy...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na Wnioskodawcy nie ciąży, jako na płatniku, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w Spółkę Osobową, jako iż samo przekształcenie jest czynnością nie powodującą powstania u wspólników dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 31 października 2012 r. nr ILPB4/423-238/12-3/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. wykreślenie pkt 2 w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkuje tym, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia, po 1 stycznia 2011 r. przestał być kwalifikowany jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym, dochód (przychód) taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, generuje zwykły dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że wypłata wynagrodzenia z tytułu umorzenia części udziałów należących do spółki holdingowej, nie będzie skutkować obowiązkiem pobrania przez Wnioskodawcę podatku dochodowego od osób prawnych i tym samym Wnioskodawca nie będzie płatnikiem, gdyż to spółka holdingowa będzie zobowiązana samodzielnie rozliczyć swoje zobowiązania podatkowe tak, jak w przypadku przychodów z bieżącej działalności gospodarczej.

Uzasadnienie.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym jak i korporacyjnym, wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów w spółce z o.o. został uregulowany w art. 199 KSH.

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia tzw. umorzenie warunkowe.

Umorzenie dobrowolne jest zatem dokonywane za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę kapitałową. W konsekwencji, w przypadku zbycia udziałów celem umorzenia w pierwszej kolejności występuje czynność prawna polegająca na nabyciu udziałów w celu umorzenia, a następnie samo umorzenie udziałów. Bezpośrednim skutkiem umorzenia udziałów jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników spółki kapitałowej udziałów.

Art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. stanowił, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów.

W takim przypadku, co do zasady, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca powinien był jako płatnik pobrać od wypłacanego wynagrodzenia podatek dochodowy i wpłacić go na konto właściwego organu podatkowego.

Należy jednak zauważyć, że ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej: ustawa zmieniająca), ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony (art. 2 pkt 4 ustawy zmieniającej).

W ocenie Wnioskodawcy, wykreślenie przez ustawę zmieniającą pkt 2 w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skutkuje tym, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Wnioskodawcy, w celu ich umorzenia, po 1 stycznia 2011 r. przestaje być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym, przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, generuje zwykły dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, wypłata wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów Wnioskodawcy celem ich umorzenia nie będzie skutkować obowiązkiem pobrania przez Wnioskodawcę podatku dochodowego od osób prawnych i tym samym, Wnioskodawca nie będzie płatnikiem.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zbieżne ze stanowiskami prezentowanymi przez organy podatkowe, w tym m.in. w:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 maja 2012 r. (sygn. IPPB3/423-74/12-2/DP), który zgodził się z podatnikiem, że: Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki należy stwierdzić, że planowana przez nią wypłata wynagrodzenia z tytułu umorzenia części udziałów należących do G. Plc., nie będzie skutkować obowiązkiem pobrania przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych i tym samym Spółka nie będzie płatnikiem;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 17 sierpnia 2011 r. (sygn. IPTPB3/423-60/11-4/KJ), gdzie stwierdza się: Reasumując, należy stwierdzić, że na Wnioskodawcy, tj. na Spółce nabywającej udziały celem umorzenia, jako na płatniku, nie ciąży () obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych, w związku z wypłatą po dniu 31 grudnia 2010 r. wynagrodzenia za dobrowolnie umorzone Udziałowcowi udziały w Spółce;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r. (sygn. IPPB3/423-160/11-2/GJ), który zgodził się z podatnikiem, że: Uchylenie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, spowodowało, że dobrowolne umorzenie akcji zostało wyłączone z kategorii przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W związku z powyższym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dobrowolne umorzenie akcji, traktowane jest dla akcjonariusza jako dochód ze sprzedaży akcji. (...) Taka klasyfikacja podatkowa, oznacza dodatkowo że spółka (...) nie jest płatnikiem podatku dochodowego związanego z wypłatą dochodów przekazanych w związku z umorzeniem akcji na rzecz akcjonariusza, a całość rozliczenia podatkowego powinna zostać dokonana przez akcjonariusza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy wskazać, iż w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 674 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu