Temat interpretacji
zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy (spółki przejmującej) wartość otrzymanego przez nią majątku J Sp. z o.o. i L Sp. z o.o. (spółek przejmowanych), o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 tej ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.03.2012r. (data wpływu 19.03.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (dalej: P lub Spółka) jest spółką kapitałową, mającą siedzibę w Niemczech, będącą niemieckim rezydentem podatkowym (podlegającą w Niemczech obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów). PH (dalej: PH) jest 100% udziałowcem P. RH jest spółką komandytową, mającą siedzibę w Niemczech. RH jest w Niemczech spółką transparentną dla celów podatkowych1 tj. nie jest podmiotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast podatnikami w zakresie działalności prowadzonej przez PH są jej wspólnicy. Wspólnikami RH są dwie osoby fizyczne oraz niemiecka spółka kapitałowa PH, będące niemieckimi rezydentami podatkowymi (podlegającymi w Niemczech obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów). PS posiada również 100% udziałów m. in. w spółkach:
- J Sp. z o.o. (dalej: J Sp. z o.o.),
- L Sp. z o.o.(dalej: L Sp. z o.o.).
(J) Sp. z o.o. oraz (L) Sp. z 0.0, (dalej zwane łącznie: Spółki z o.o.) są spółkami kapitałowymi, mającymi siedzibę w Polsce, będącymi polskimi rezydentami podatkowymi (podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów).
W ramach grupy spółek P planowane są zmiany organizacyjne, w wyniku których P ma pełnić rolę spółki dominującej wobec wszystkich polskich spółek z grupy P, jak i wobec spółek z Innych krajów obszaru środkowoeuropejskiego (tj. generalnie spółek o profilu produkcyjnym funkcjonujących w ramach grupy P). Rozwiązanie to ma na celu pełnienie w ramach wyodrębnionego podmiotu (P) funkcji kontrolnych i zarządczych w stosunku do działań podejmowanych przez spółki o profilu produkcyjnym funkcjonujące w ramach grupy P na rynku środkowoeuropejskim.
W związku ze wskazanymi działaniami w zakresie zmian organizacyjnych w ramach grupy P planowane jest przeniesienie odpowiednio majątku J. Sp. z o.o. oraz L. Sp. z o.o. (w drodze aportu przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiedniej spółki) do dwóch polskich spółek komandytowych (dalej: Spółki Komandytowe), tzn. J Sp. z o.o. dokona aportu do jednej, a L. do drugiej Spółki Komandytowej.
Komandytariuszami w Spółkach Komandytowych byłyby odpowiednio: J Sp. z o.o. oraz L Sp. z o.o., natomiast rolę komplementariuszy w Spółkach Komandytowych pełniłyby polskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w których udziałowcem będzie RH). W dalszej kolejności, planowane są transgraniczne połączenia Spółek z o.o. z P na podstawie właściwych regulacji zawartych w polskiej ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej KSH).
W szczególności zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, połączenia zostałyby dokonane, przez przeniesienie całego majątku Spółek z o.o. (spółek przejmowanych) na P (spółkę przejmującą) za udziały, które Spółka wydałaby wspólnikowi Spółek z o.o. (łączenie przez przejęcie), tj. PH, w ramach transgranicznego połączenia zgodnie z postanowieniami art. 516¹ KSH i następnych.
Konsekwencją dokonanych połączeń spółek byłaby tzw. sukcesja generalna przez Spółkę praw i obowiązków Spółek z o.o. Regułę tę statuuje art. 494 § 1 KSH, według którego spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.
Należy zaznaczyć, że przed połączeniem z P, Spółki z o.o. jako komandytariusze Spółek Komandytowych będą podatnikami opodatkowującymi PDOP dochód powstający w ramach bieżącej działalności Spółek Komandytowych na podstawie art. 5 ustawy o PDOP. Natomiast po połączeniu P. i Spółek z o.o. (które, jako spółki przejmowane, zakończą swój byt prawny w wyniku połączenia) to P jako komandytariusz Spółek Komandytowych, stanie się w miejsce przejętych Spółek z o.o. podatnikiem POOP i będzie zobowiązana do deklarowania i odprowadzania polskiego PDOP od przychodów z udziału w Spółkach Komandytowych, proporcjonalnie do przypadającego na nią prawa do udziału w ich zyskach. W związku z powyższym, w wyniku połączenia dojdzie zatem wyłącznie do zmiany podatnika obowiązanego do opodatkowania PDOP dochodu powstającego w wyniku działalności Spółek Komandytowych, niemniej jednak dochód ten nadal będzie w pełni opodatkowany w Polsce 19% stawką PDOP.
W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:
Czy transgraniczne połączenia Spółek z o.o. (spółek przejmowanych) z P. (spółką przejmującą), polegające na przeniesieniu całego majątku Spółek z o.o. do P. za udziały, które Spółka wyda wspólnikowi Spółek z o.o. (tj. PH), w żadnym zakresie nie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce po stronie Spółki...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Spółki, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, transgraniczne połączenia Spółek z o.o. (spółek przejmowanych) z P (spółką przejmującą), polegające na przeniesieniu całego majątku Spółek z o.o. do P za udziały, które Spółka wyda wspólnikowi Spółek z o.o. (tj. RH), w żadnym zakresie nie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce po stronie Spółki.
Powyższa konkluzja nie będzie przy tym uzależniona od tego, czy po połączeniu Spółka będzie kontynuować działalność na terytorium Polski w formie tzw. zakładu, czy też nie.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, przy połączeniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej. Z kolei, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP, przy połączeniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udziały w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.
Należy zatem wskazać, że przesłankami zastosowania art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP są:
- posiadanie przez spółkę przejmującą udziału w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, - udział spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej powinien być mniejszy niż 10%.
Powyższa konkluzja znajduje swoje potwierdzenie w poglądach wyrażanych w doktrynie. Przykładowo wskazuje się, że: gdy powiązanie kapitałowe między spółkami przejmowanymi a przejmującą jest niewielkie, ma miejsce opodatkowanie ryczałtowe. Jeśli jednak spółką przejmująca nie ma w spółkach Przejmowanych w ogóle udziałów, wtedy opodatkowanie ryczałtowe nie wystąpi. (P. Malecki, M. Mazurkiewicz CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz., Lex 2011).
Podobnie, w przykładowych interpretacjach indywidualnych wydanych przez polskie organy podatkowe w imieniu Ministra Finansów wskazuje się, że:
- (...) gdy spółka przejmująca/nowo zawiązana nie posiada wcale udziału w spółce przejmowanej/dzielonej lub postacie udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10% zastosowania znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 4 listopada 2010 r., sygn. IPPB3/423-545/10-5/AG),
- Odnosząc powołane powyżej uregulowania prawne do treści wniosku, należy stwierdzić, że jeżeli na dzień przejęcia wnioskodawca nie będzie posiadał udziałów spółki przejmowanej - ewentualna nadwyżka wartości majątku przejętego w wyniku podziału przez wnioskodawcę nad wartością nominalną akcji które zostaną wydane akcjonariuszowi spółki przejmowanej nie będzie z uwagi na spełnienie dyspozycji art. 10 ust 2 pkt 1, stanowić, dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u wnioskodawcy (przejmującego) (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 16 maja 2008 r., sygn. IP-PB3-423-317/08-2/AG)
Ponadto, jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, w momencie dokonywania transgranicznych połączeń, Spółka nie będzie posiadała udziałów w kapitale zakładowym Spółek z o.o. Tym samym, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP nie znajdzie zastosowania.
Natomiast, w przypadku wystąpienia, w wyniku omawianych połączeń, nadwyżki wartości otrzymanego przez P (spółkę przejmującą) majątku odpowiednich Spółek z o.o. (spółek przejmowanych) ponad nominalną wartość udziałów przyznanych na rzecz PH (udziałowcowi spółek przejmowanych), zastosowanie znajdzie przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, zgodnie z którym po stronie P (spółki przejmującej) nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu PDOP.
Jednocześnie, gdyby w wyniku omawianego połączenia, nie wystąpiła nadwyżka wartości otrzymanego przez P (spółkę przejmującą) majątku odpowiednich Spółek z o.o. (spółek przejmowanych) ponad nominalną wartość udziałów przyznanych na rzecz PH (udziałowcowi spółek przejmowanych), w opinii Spółki, nie będzie istniała podstawa prawna umożliwiająca ustalenia dochodu (przychodu) po stronie Spółki w oparciu o regulacje ustawy o PDOP.
W rezultacie planowane transgraniczna połączenia P ze Spółkami z o.o. będą neutralne podatkowo na gruncie ustawy o PDOP. Ponadto, należy wskazać, iż ustawodawca w żaden sposób nie odniósł się do działań spółki przejmującej po dokonaniu połączenia i nie uzależnił zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 1 od kontynuowania działalności na terytorium Polski w jakiejkolwiek formie, w tym w formie tzw. zakładu. W konsekwencji, w opinii Spółki brak kontynuowania przez Spółkę działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po połączeniu w formie stałego zakładu, czy też w jakiejkolwiek innej formie, nie może mieć wpływu na sytuację podatkową Spółki, a zatem nie będzie się z tym faktem wiązało powstanie obowiązku podatkowego na gruncie przepisów PDOP dla Spółki.
Jednocześnie od momentu połączenia Spółka, jako komandytariusz Spółek Komandytowych, będzie zobowiązana do deklarowania i odprowadzania polskiego PDOP od przychodów z udziału w Spółkach Komandytowych, proporcjonalnie do przypadającego na nią prawa do udziału w ich zyskach (zgodnie z art. 5 ustawy o PDOP).
Reasumując, zdaniem Spółki, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, transgraniczne połączenia Spółek z oo. (spółek przejmowanych) z P (spółką przejmującą), polegające na przeniesieniu całego majątku Spółek z o.o. do P. za udziały, które Spółka wyda wspólnikowi Spółek z o.o. (tj. PH), w żadnym zakresie nie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce po stronie Spółki.
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 297 ze zm.) - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:
- dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.
- dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10 %, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.
Stosownie do treści art. 10 ust. 5 ww. ustawy przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:
- o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
- o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przyjmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.
Jednak w przypadku inkorporacji Dyrektywy Rady 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleń, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych Państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy państwami Członkowskimi polski ustawodawca przewidział (art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy) możliwość opodatkowania dochodu spółki przejmującej, w szczególnym przypadku, gdy między łączącymi się spółkami na dzień połączenia istnieje więź kapitałowa, w której spółka-matka jest spółką przejmującą, a spółka - córka przejmowaną, a więź ta jest relatywnie słaba. Przepis ten znajdzie bowiem zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział mniejszy niż 10%.
Natomiast w sytuacji gdy spółka przejmująca/nowo zawiązana nie posiada wcale udziału w spółce przejmowanej/ dzielonej lub posiada udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z wykładni literalnej tego przepisu wynika bowiem, iż nie odnosi się on do ewentualnego stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami dzieloną i nowopowstałą, jaki może towarzyszyć procesowi łączenia, a jedynie wskazuje na funkcje, jakie będą pełnić spółki w procesie łączenia, to jest spółki nowo zawiązanej (przejmującej) i dzielonej (przejmowanej).
W konsekwencji w sytuacji przedstawionej we zdarzeniu przyszłym gdy spółka przejmująca (Wnioskodawca) spółek przejmowanych (J Sp. z o.o. i L. Sp. z o.o.) nie posiada udziałów w tych spółkach, zastosowanie znajduje art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W wyniku przejęcia przez Wnioskodawcę majątku spółek przejmowanych dojdzie do wydania na rzecz ich udziałowca udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.
Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (z uwzględnieniem art. 10 ust. 5 tej ustawy), nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla spółki przejmującej-Wnioskodawcy wartość otrzymanego przez nią majątku spółek przejmowanych (J Sp. z o.o. i L Sp. z o.o.). Tym samym dla Wnioskodawcy (spółki przejmującej) planowane połączenie przez przejęcie będzie neutralne podatkowo, ponieważ w tej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z regulacją zawartą art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Z powyższego wynika, że przepisy art. 10 ust. 2 pkt 1 tej ustawy mają zastosowanie gdy połączenie lub podział spółek następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak wiec gdy warunek powyższy nie zostanie spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania art. 10 ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania.
Nie można wykluczyć, że przepisy art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdą zastosowanie w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Przy czym zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółki jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Należy zatem wskazać, iż podatnik stosując przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie zobowiązany do wskazania dowodów, iż podział spółek został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.
Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy (spółki przejmującej) wartość otrzymanego przez nią majątku J. Sp. z o.o. i L. Sp. z o.o. (spółek przejmowanych), o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 tej ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 514 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie