Temat interpretacji
Czy w dacie podziału przychodem podatkowym Spółki będzie ustalony na dzień podziału nominał udziałów przydzielonych w nowopowstałej przez wydzielenie Spółce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. A. (dalej: Spółka) jest udziałowcem w spółkach: B. Sp. z o.o. oraz C. Sp. z o.o. C. jest natomiast jedynym akcjonariuszem w D. SA.
Spółka kupiła udziały w B. od innego podmiotu. Natomiast udziały w C. Spółka objęła w zamian za wkład gotówkowy, który został wniesiony z agio, na skutek czego część środków pieniężnych wniesionych przez Spółkę zasiliła kapitał podstawowy C., a część jej kapitał zapasowy.
Spółka zamierza razem z B. przeprowadzić transakcję zamiany udziałów - tj. wniesienia 100% udziałów w C. do B. W następstwie Spółka otrzyma nowe udziały B. w zamian za wniesione wszystkie udziały w C. Na skutek powyższej transakcji zamiany udziałów, B. stanie się jedynym udziałowcem C.
Po przeprowadzeniu transakcji wymiany udziałów ze Spółką, B. zamierza dokonać połączenia z C. przez przejęcie, w taki sposób, że B. będzie spółką przejmującą, a C. spółką przejmowaną. Przejęcie C. nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej KSH), przez przeniesienie całego majątku C. na B.
Następnie jako jedną z możliwości Spółka rozważa dokonanie podziału B. przez wydzielenie. Podział B. przez wydzielenie nastąpi po przejęciu C. przez B. Podział B. przez wydzielenie nastąpi przez przeniesienie części majątku B. na nowo zawiązaną lub istniejącą spółkę (dalej: Nowa Spółka). Część majątku B., która zostanie przeniesiona na Nową Spółkę będzie składała się wyłącznie z akcji D. i w związku z tym nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Spółka, B., C. i D. mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy wynik odnotowany przez Spółkę na podziale B. przez wydzielenie będzie efektywny podatkowo, tj. czy ewentualny dochód będzie podlegał opodatkowaniu PDOP, a strata będzie pomniejszała bieżący dochód do opodatkowania...
Zdaniem Spółki, wynik odnotowany przez Spółkę na podziale B. przez wydzielenie będzie efektywny podatkowo, tj. ewentualny dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a strata będzie pomniejszała bieżący dochód do opodatkowania. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, do przychodów nie zalicza się przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8, jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakie pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.
Stosownie do postanowień przytoczonych przepisów w przypadku, gdy w wyniku podziału przez wydzielenie majątek przenoszony na nowo zawiązaną spółkę nie stanowi przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, przychodem wspólnika spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie jest wartość nominalna udziałów spółki nowo zawiązanej albo istniejącej, na rzecz której w wyniku podziału zostaje przeniesiona część majątku spółki dzielonej.
W związku z powyższym zdaniem Spółki, przychodem Spółki z tytułu podziału B. przez wydzielenie w przypadku, gdy majątek przenoszony na Nową Spółkę nie będzie stanowił przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, będzie wartość nominalna udziałów Nowej Spółki objętych przez Spółkę w zamian za składniki majątkowe przeniesione na Nową Spółkę z B. w wyniku podziału.
Jak wynika z przytoczonego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodu Spółki z tytułu podziału B. będzie poniesiony przez Spółkę koszt nabycia lub objęcia udziałów w B., które zostały unicestwione w wyniku podziału. Poniesiony przez Spółkę koszt nabycia lub objęcia udziałów w B. będzie natomiast należało obliczyć na podstawie art. 15 ust. 1k ustawy o PDOP w przypadku udziałów obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny albo art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP w przypadku udziałów obejmowanych w zamian za wkład w formie środków pieniężnych.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP, do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków na objecie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.
Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objecie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.
Z powyżej przytoczonych przepisów wynika, że kosztom uzyskania przychodu Spółki z tytułu objęcia udziałów w Nowej Spółce w wyniku podziału B. przez wydzielenie będzie:
- kwota wydatków poniesionych przez Spółkę na objęcie udziałów w C., tj. kwoty rzeczywiste gotówkowego wkładu przekazane na podwyższenie kapitału w C. niezależnie od tego czy przekazane na kapitał podstawowy, czy na kapitał zapasowy w ramach agio - w przypadku, gdy unicestwiane udziały w B. zostały objęte przez Spółkę na skutek wymiany udziałów:
- kwota wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie udziałów w przypadku, gdy unicestwiane udziały w B. zostały przez Spółkę kupione od innego podmiotu.
Zdaniem Spółki, gdy unicestwieniu będzie podlegała część udziałów B. objętych na skutek wymiany udziałów albo kupionych od innego podmiotu, kosztem uzyskania przychodów będzie tylko część wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie/objęcie udziałów B. w danej formie, proporcjonalna do części udziałów nabytych/objętych w danej formie, które podlegają unicestwieniu.
Przywołany powyżej art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza z kategorii przychodów przychody udziałowca spółki dzielonej stanowiące wartość nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych. Tym samym, zdaniem Spółki, wnioskując a contrario w oparciu o treść art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać, że inne przychody udziałowca niż przychody stanowiące wartość nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną, w tym wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, nie są wyłączone z przychodów.
Jak zostało wskazane powyżej w przypadku podziału B. przez wydzielenie, Spółka osiągnie przychód równy wartości nominalnej udziałów objętych w Nowej Spółce.
Kosztem uzyskania przychodu Spółki z tytułu objęcia udziałów w Nowej Spółce na skutek podziału B. przez wydzielenie będzie poniesiony przez Spółkę koszt nabycia udziałów w B. albo objęcia udziałów w C. (traktowanym jako wartość wkładu gotówkowego przekazanego do C.).
Zdaniem Spółki, różnica pomiędzy powyżej określonym przychodem i kosztem będzie stanowiła dochód do opodatkowania albo stratę podatkową. W ocenie Spółki, dochód ten albo strata zwiększy albo zmniejszy bieżący dochód do opodatkowania Spółki.
Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że wynik odnotowany przez Spółkę na podziale B. przez wydzielenie będzie efektywny podatkowo, tj. ewentualny dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a strata będzie pomniejszała bieżący dochód do opodatkowania Spółki.
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:
Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź wyłącznie na pytanie pierwsze, dotyczące ustalenia czy wynik odnotowany przez Spółkę na podziale B. przez wydzielenie będzie efektywny podatkowo, tj. czy ewentualny dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a strata będzie pomniejszała bieżący dochód do opodatkowania. Natomiast w pozostałym zakresie wydano odrębną interpretację.
Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 1 pkt 4 i § 2 Kodeksu). Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia), o czym stanowi art. 530 § 2 Kodeksu.
Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu, z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.
Na sposób opodatkowania podmiotu posiadającego udziały w spółce dzielonej, będącego osobą prawną wskazuje przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), zaliczając tego rodzaju dochód do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.
Jak wynika z powyższego przepisu, powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału przez wydzielenie uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód uzyskany przez udziałowców. Jednak, co do zasady dochodu tego nie ustala się jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich z osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zatem w przypadku podziału przez wydzielenie atrybut zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być spełniony zarówno przez część wydzielaną jak i pozostającą w spółce, w dniu wydzielenia, aby podział taki nie podlegał opodatkowaniu, po stronie wspólnika spółki dzielonej.
Skoro w przedmiotowej sprawie majątek wydzielony na skutek podziału przez wydzielenie nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to w przedmiotowej sprawie Spółka będzie zobowiązana do ustalenia dochodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podział będzie bowiem skutkował opodatkowaniem udziałowców spółki dzielonej, którzy nabędą udziały w Nowej Spółce. Stąd też ustalając sposób opodatkowania przychodu cytowany przepis odwołuje się do wartości nominalnej udziałów przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej.
Opodatkowaniu, zgodnie z ww. przepisem w przypadku podziału spółki kapitałowej, podlegał będzie dochód udziałowca spółki dzielonej, ustalony jako nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.
Z powyższego jasno wynika, że przychodem Spółki udziałowca spółki dzielonej w przedmiotowej sprawie będzie zatem nominalna wartość udziałów przydzielonych w spółce nowo zawiązanej, czyli w Spółce Nowej, ustalona na dzień podziału.
Wątpliwości wnioskodawcy budzi również kwestia sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu powstałego na chwilę podziału spółki przez wydzielenie w sytuacji, gdy część udziałów była obejmowana/nabywana w różny sposób i w różnym czasie.
Stosownie do ww. przepisu w przypadku określania dochodu z tytułu podziału przez wydzielenie - dla osób prawnych będących udziałowcami spółki podlegającej podziałowi - koszt uzyskania przychodu stanowi wartość lub kwota wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zależności od sposobu nabycia/objęcia udziałów (akcji) spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie. Ponadto wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej ustalone zgodnie z powyższymi zasadami stanowią koszt uzyskania przychodu tylko w takiej proporcji w jakiej pozostaje u udziałowca (akcjonariusza) wartość nominalna unicestwionych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) w tej spółce przed podziałem.
A zatem mając na uwadze treść art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawca winien ustalić stosunek wartości nominalnej unicestwianych udziałów do ogólnej wartości nominalnej udziałów w spółce B. przed podziałem. Ten stosunek oznaczał będzie jaką wartość z ogółu kosztów nabycia i objęcia udziałów w spółce B. wnioskodawca będzie mógł sobie odliczyć jako koszt uzyskania przychodu z tytułu podziału spółki przez wydzielenie.
Skoro w przedmiotowej sprawie Spółka wnioskodawca nabył część udziałów Spółki B. (spółki podlegającej podziałowi) poprzez zakup, to w tym przypadku wydatek na nabycie udziałów należy ustalić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.
W przedmiotowej sprawie Spółka wnioskodawca objął również udziały w Spółce C. za wkład gotówkowy. W następstwie Spółka (wnioskodawca) zamierza razem ze spółką B. przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, w związku z czym wnioskodawca otrzyma nowe udziały B. w zamian za wszystkie udziały w C. Po przeprowadzeniu transakcji wymiany udziałów spółka B. zamierza dokonać połączenia z C. przez przejecie w taki sposób, że spółka B. będzie spółką przejmującą. W dalszej kolejności spółka B. zostanie podzielona.
A zatem cytowany we własnym stanowisku wnioskodawcy art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d; wydatki te stanowią jednakże koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji), ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1 k, nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.
Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca nie będzie dokonywał odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych na skutek wymiany udziałów. W przedmiotowej sprawie nastąpi jedynie częściowe unicestwienie udziałów nabytych w drodze wymiany udziałów z uwagi na podział spółki przez wydzielenie. Nie można zatem twierdzić, że czynność ta jest tożsama z czynnością odpłatnego zbycia udziałów. A zatem do ustalenia kosztów uzyskania przychodu powstającego w momencie podziału spółki przez wydzielenie zastosowanie znajdzie przepis art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powoływany przepis art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy nie może mieć zastosowania w sprawie będącej przedmiotem wniosku, gdyż przepis ten odnosi się wyłącznie do ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji).
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 15 ust. 1l ww. ustawy, w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny albo ich zbycia w celu umorzenia, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio. W przypadku udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, kosztem z tytułu umorzenia udziałów (akcji) będzie zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy, wartość nominalna objętych udziałów z dnia objęcia.
Powyższy przepis będzie miał zastosowanie w niniejszej sprawie, bowiem część udziałów w spółce B. wnioskodawca objął w zamian za wkład niepieniężny. Wkładem tym były udziały spółki C. wniesione do spółki B. w drodze wymiany udziałów. W zamian za udziały spółki C. wnioskodawca objął udziały spółki B. Nominalna wartość objętych udziałów spółki B. będzie zatem stanowiła koszt objęcia, o którym mowa w art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowe jest zatem stanowisko wnioskodawcy, który za koszt uzyskania przychodu uznaje koszt nabycia udziałów spółki C.
Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu nabycia udziałów w nowo powstałej spółce w wyniku podziału B. przez wydzielenie będzie również kwota wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie udziałów, w przypadku gdy unicestwiane udziały w B. zostały przez Spółkę kupione od innego podmiotu.
Wnioskodawca we wniosku podnosi również, iż wynik odnotowany przez Spółkę na podziale B. przez wydzielenie będzie efektywny podatkowo tj. ewentualny dochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a strata będzie pomniejszała bieżący dochód do opodatkowania.
Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż wynik odnotowany na podziale spółki B. przez jej wydzielenie stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych i jako taki nie odnosi się na dochód lub stratę Spółki z bieżącej działałności.
Zgodnie z treścią art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8 ustawy, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Na podstawie tego samego przepisu podatnik obowiązany jest przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wypłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonym w ust. 2a zdanie pierwsze.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 26a ustawy w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru.
Mając na uwadze powyższe, tut. Organ zauważa, iż bezspornym jest, że podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów uzyskanych w wyniku przeprowadzenia podziału jest wnioskodawca, natomiast płatnikiem tego podatku będzie nowo zawiązana spółka. W konsekwencji dochód ten albo strata nie będą miały wpływu na bieżący dochód Spółki.
Przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie stanowi, że do przychodów przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych nie zalicza się przychodu udziałowca (akcjonariusza) z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy jest regulacją szczególną, gdyż dotyczy innego źródła przychodu niż bieżąca działalność spółki. A zatem zastrzeżenie, o jakim mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ww. ustawy mówi o tym, że w razie niespełnienia przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy u udziałowca (akcjonariusza) rozpoznaje się przychód, ale będzie to przychód z udziału w zyskach osób prawnych.
Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy nalazło uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach