Ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży karnetów. - Interpretacja - IBPBI/2/423-1433/11/BG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2012, sygn. IBPBI/2/423-1433/11/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży karnetów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2011r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 05 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży karnetów (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2011r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży karnetów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zawarł ze Spółką A umowę, umożliwiającą jej sprzedaż multikarnetów, uprawniających do korzystania z różnego rodzaju usług dla poprawy kondycji fizycznej, rekreacji, zdrowia i urody. Wnioskodawca będzie sprzedawał multikarnety swoim kontrahentom od miesiąca grudnia 2011r. Kontrahent zakupiony w miesiącu grudniu karnet otrzyma także w tym miesiącu wraz z fakturą VAT wystawioną przez Wnioskodawcę. Karnet ma okres ważności 6 tygodni. Zakupiony w grudniu karnet kontrahent może aktywować dopiero 01 stycznia 2012r. i wtedy może skorzystać z usług oferowanych przez Spółkę A (do 15 lutego 2012r.) Jeżeli zakupiony w miesiącu grudniu karnet kontrahent aktywuje np. 5 lutego to może z niego korzystać tylko do 15 lutego. Zakupiony przez kontrahenta karnet nie może być zwrócony Wnioskodawcy. Spółka A wystawi Wnioskodawcy fakturę VAT tylko za wykorzystane karnety po zakończeniu okresu ich ważności tj. 15 lutego.

Istotne elementy zawarto też we własnym stanowisku (wskazano termin wystawienia faktury).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód z tytułu sprzedaży karnetu...

Zdaniem Spółki, przychód w podatku dochodowym, zgodnie z art. 12 ust. 3 (winno być art. 12 ust. 3a ) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu:

  1. wystawienia faktury, albo
  2. uregulowania należności.

W związku z powyższym, że Spółka wydaje karnety swoim kontrahentom przed ich aktywacją, a fakturę VAT wystawia w ciągu 7 dni od daty wydania karnetu przychód w podatku dochodowym powstaje w momencie wydania karnetu tj. w miesiącu grudniu.

Reasumując u Wnioskodawcy przychód za sprzedane karnety powstanie w grudniu 2011r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zatem przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa.

Podstawowe zasady określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą zostały uregulowane przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a updop. W myśl art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z powyższym, przychód powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:

  • wydania rzeczy,
  • wystawienia faktury,
  • uregulowania należności (czyli otrzymania wynagrodzenia od kontrahenta).

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma zatem co do zasady dzień dokonania czynności wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, niemniej jednak dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności, jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zawarł ze Spółką A umowę, umożliwiającą mu sprzedaż multikarnetów (multikarnety będzie sprzedawał swoim kontrahentom od miesiąca grudnia 2011r. Kontrahent zakupiony w miesiącu grudniu karnet otrzyma także w tym miesiącu wraz z wystawioną przez Wnioskodawcę fakturą VAT. Karnet ma okres ważności 6 tygodni. Jednak zakupiony w grudniu karnet kontrahent może aktywować dopiero 01 stycznia 2012r. i wtedy może skorzystać z usług oferowanych przez Spółkę A (do 15 lutego 2012r.) Jeżeli kontrahent zakupiony w miesiącu grudniu karnet aktywuje np. 5 lutego może z niego korzystać tylko do 15 lutego. Zakupiony przez kontrahenta karnet nie może być zwrócony Wnioskodawcy. Spółka A po zakończeniu okresu ich ważności tj. 15 lutego wystawi Wnioskodawcy fakturę VAT tylko za wykorzystane karnety. Wnioskodawca wydaje karnety swoim kontrahentom przed ich aktywacją, a fakturę VAT wystawia w ciągu 7 dni od daty wydania karnetu.

W konsekwencji, odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w przepisie art. 12 ust. 3a updop jest dzień wydania rzeczy (karnetu), a zatem w przedstawionej sytuacji Wnioskodawca powinien rozpoznać moment powstania przychodu w miesiącu grudniu 2011r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów otrzymanej przez Wnioskodawcy faktury od Spółki A wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach