Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr. 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów ... - Interpretacja - US31/PP/421/241/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.03.2004, sygn. US31/PP/421/241/04, Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr. 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Przepis ten stanowi, iż ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, że kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą tego roku tj. koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,koszty poniesione w latach poprzednich lecz dotyczące przychodów danego roku, koszty (ściśle określone co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane chociaż ich faktyczne nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodu danego roku.

Od tej zasady jest jeden wyjątek: gdyby zarachowanie kosztu w danym roku nie było możliwe, wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony. Zasada kosztów poniesionych w latach poprzednich, lecz dotyczących przychodów danego roku oznacza między innymi, że niezależnie od przepisów rachunkowych, istnieje obowiązek rozliczania w czasie tzw. kosztów przyszłych okresów dla celów podatkowych. Tym celom służy w ewidencji księgowej - dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nim kosztów - konto "Rozliczenia międzyokresowe kosztów" tzw. rozliczenia czynne.

W kwestii dot. wydatków poniesionych przez podatnika na prenumeratę czasopism i ubezpieczenie, zdaniem Organu podatkowego, słuszne jest stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 19.01.04 r. mówiące o zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów całości kwoty wydatkowanej w ubiegłym roku z tytułu opłaconej prenumeraty i ubezpieczeń już w pierwszym miesiącu roku następnego, ponieważ przepis art. 15 ust.4 mówi o potrącaniu takich kosztów "w roku podatkowym" nie przesądzając zarazem już samej "techniki" dokonania takiego potrącenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo