Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dal... - Interpretacja - P-I/423/51/MW/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004, sygn. P-I/423/51/MW/04, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art.16 ust. 1 updop.

Z tej definicji, będącej swoistą klauzulą generalną, wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, a więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, poza kosztami wyraźnie wskazanymi w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Ustawa w art. 16 ust.1 pkt 37 z kosztów podatkowych wyklucza, składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem między innymi składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dołączonych dokumentów wynika, że Spółka świadcząc usługi komunikacyjne, przynależy do Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w Warszawie, a zatem składka członkowska uiszczana na rzecz tych organizacji (ze względu na związek z zakresem działalności Spółki), nie jest obojętna dla przychodu Spółki.

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w Warszawie figuruje w spisie izb gospodarczych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30.05.1989 r. o izbach gospodarczych (Dz. U. Nr 35, poz. 195 z późn. zm.). Zrzesza ona producentów taboru, zakłady naprawcze, placówki naukowo - badawcze oraz inne przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz komunikacji miejskiej. Przynależność do tej izby jest dobrowolna. W związku z powyższym składki członkowskie opłacane przez Spółkę z tytułu przynależności do niej, w granicach limitu ustawowego, o którym mowa w art. 16 ust.1 pkt 37 lit. c) updop stanowią koszt uzyskania przychodu.

W przypadku zaś Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w Warszawie, która nie figuruje w wykazie izb gospodarczych utworzonych na podstawie w/w ustawy o izbach gospodarczych (również z pisma Spółki nie wynika w oparciu o jakie przepisy w/w Izba została utworzona), zaliczenie do kosztów części składki członkowskiej uiszczanej przez Spółkę na jej rzecz uzależnione będzie od sposobu powołania tej Izby (jaka jest podstawa prawna jej powołania) i kręgu zrzeszanych członków (czy zrzesza pracodawców lub przedsiębiorców, czy jej członkami mogą być inne osoby).

Podlaski Urząd Skarbowy