P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD1/423-118/05/SG/1

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. 1471/DPD1/423-118/05/SG/1, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 23.09.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.09.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.11.2005r. (data wpływu do Urzędu 01.12.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.: obciążenia kosztów uzyskania przychodów kosztami usług promocyjnych wykonywanych przez firmę bułgarską w ramach zawartej z nią umowy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że prowadzi ona działalność handlową i w ramach tej działalności podpisała umowę z firmą bułgarską na dostawę towarów do marketów w Bułgarii. Z treści umowy wynika, że strona bułgarska ma prawo obciążać stronę polską kosztami usług promocyjnych (związanych z plasowaniem produktów, umiejscowieniem na półkach i reklamowaniem ich wśród tamtejszych klientów) w stałej wysokości 7 % od dokonywanego obrotu. W związku z powyższym Spółka co miesiąc wystawia notę księgową, na podstawie której firma bułgarska dokonuje potrącenia płatności dla spółki polskiej.
Stanowisko Spółki
Według Spółki 7% bonus związany z kosztami usług promocyjnych jest kosztem uzyskania przychodów, gdyż jest nierozerwalnie związany ze sprzedażą towarów do Bułgarii i jest integralnym elementem podpisanych przez Spółkę warunków umowy handlowej. Ponoszone przez Spółkę koszty są warunkiem uzyskania przychodów ze sprzedaży towarów kontrahentowi bułgarskiemu.
Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:
W sytuacji, gdy stosunki między dostawcą a odbiorcą odbiegają od ogólnie obowiązujących zasad w zakresie rozliczania się stron, powinny być szczegółowo uregulowane w umowie zawartej między stronami, z której powinny jednoznacznie wynikać zasady przyznawania "premii", sposób wyliczenia ich wysokości oraz ich dokumentowania. Postanowienia umowy powinny ponadto wskazywać, która ze stron umowy obowiązana jest do wystawiania stosownego dokumentu, będącego podstawą ewidencji premii w księgach rachunkowych.
Do celów podatkowych premie są traktowane jak rabat lub zapłata za usługę, toteż odpowiednio winny pomniejszać przychody lub zwiększać koszty uzyskania przychodów sprzedawcy.W przypadku, gdy wypłacana premia pieniężna przyznawana jest za określone działania podejmowane przez nabywcę i nie wiąże się z żadną konkretną dostawą, stanowi ciężar wynagrodzenia nabywcy za świadczone na rzecz dostawcy usługi.Z zawartego kontraktu wynika, iż strony ustaliły, że wartość usług wykonywanych na rzecz spółki polskiej stanowić będzie 7 % obrotu oraz, że ciężar wystawiania dokumentu, stanowiącego podstawę ewidencji w księgach rachunkowych spoczywa na sprzedawcy, tj. stronie polskiej, która czyniąc zadość powyższym ustaleniom, wystawia noty księgowe.
Generalnie rzecz ujmując, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów, uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.
Wartość wyliczonego oraz udokumentowanego w powyższy sposób wynagrodzenia za wykonywane przez stronę bułgarską usługi, stanowi u dostawcy koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Uwzględniając powyższe oraz mając na uwadze stan faktyczny występujący u podatnika, stwierdzić należy, że postępowanie spółki w sprawie zaliczenia udzielonego bonusu związanego ze świadczeniem usług promocyjnych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie wystawionej noty kredytowej jest prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie