Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jako podmiot korzystający ze środowiska, ustala co miesiąc we własnym zakresie wysokość należnej opłaty środowiskowej. Opłata wnoszona jest przez Spółkę w systemie kwartalnym na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego (do końca miesiąca po upływie kwartału). Spółka zalicza na bieżąco do kosztów uzyskania przychodów wyliczoną i należną za dany miesiąc wartość opłaty. Postępowanie to wynika z zasady memoriałowej, konstytuowanej przez przepisy ustawy o rachunkowości oraz wyjaśnień Ministra Finansów- Dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat ? udzielonych w piśmie z dnia 4 kwietnia 1996 roku nr PO 3/722-39a/HS/96 , w którym stwierdzono:?w uzupełnieniu do pisma z 5 lutego 1996r. Znak PO-3-722-39/HS/96 Ministerstwo Finansów dodatkowo wyjaśnia, że w związku z określeniem w art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymogiem zaliczkowego rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych podatnicy tego podatku mogą, w deklaracjach CIT-2, przy ustalaniu podstawy opodatkowania uwzględnić przypadające na dany okres naliczenie, a nie zapłacone opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego stanowiące koszty uzyskania przychodu.?
Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje jej prawo do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, naliczonych w okresach miesięcznych, a uiszczonych w okresach kwartalnych, opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, w związku z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, a także unormowaniami ustawy o rachunkowości. Ponadto opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska są elementem ceny sprzedawanych przez Spółkę usług podstawowych, tj. rozprowadzenie wody i gospodarka ściekami. W związku z powyższym istnieje bezpośredni związek pomiędzy kosztem opłat a generowanymi przychodami ze sprzedaży .
Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. , Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska lub niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Opłata wnoszona przez Spółkę w systemie kwartalnym na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego jest niesankcyjną formą należności za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego i w świetle art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów.
W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 15 ust.4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych , zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku , w którym zostały poniesione. Zastosowanie zasady proporcjonalności wynikającej z cytowanego przepisu pozwala przy ustalaniu podstawy opodatkowania w deklaracjach CIT-2, uwzględnić przypadające na dany okres naliczenie, a nie zapłacone opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego stanowiące koszty uzyskania przychodu.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.(art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).