Temat interpretacji
W dniu 25.05.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:
Z wynagrodzeń brutto pracowników Spółka dokonuje potrąceń z tytułu składek ZUS, podatku dochodowego, ubezpieczeń osobowych, rat pożyczek, wynagrodzeń zajętych na podstawie tytułów egzekucyjnych.
Potrącone kwoty Spółka przekazuje na rachunki właściwych instytucji w miesiącach następujących po miesiącu, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia netto.
W ocenie Wnioskodawcy do kosztów podatkowych można zaliczyć tylko tę część wynagrodzeń, która została fizycznie zrealizowana, tj. przekazana na rachunki właściwych instytucji, w imieniu których Spółka jako płatnik dokonała potrąceń.
Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 nie uznaje za koszt uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy.
Postawienie do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności uzyskanych z tytułu umowy o pracę ma miejsce w miesiącu dokonania wypłaty na rzecz pracownika. Organ podatkowy wyjaśnia, iż wypłata odnosi się do wynagrodzenia należnego pracownikowi, tj. wynagrodzenia brutto.
W świetle powyższego, jeżeli Spółka stawia do dyspozycji pracownikowi należne wynagrodzenie, to zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jako płatnik jest zobowiązana do potrącenia z należnego wynagrodzenia kwot na zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ZUS, a także innych potrąceń. W konsekwencji pracownik otrzymuje kwotę pomniejszoną o potrącenia.Jeżeli zatem wynagrodzenie dotyczy miesiąca stycznia i zostało wypłacone w styczniu, to wydatek ten łącznie z zaliczką na podatek dochodowy, ze składkami na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz pozostałymi potrąceniami przekazywanymi w następnych miesiącach, należy zaliczyć do kosztów miesiąca stycznia.
W stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika, zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz inne potrącenia (np. raty na spłatę pożyczek, ubezpieczenie osobowe) stanowią element wynagrodzenia i w świetle cytowanego przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu, w którym Spółka wypłaca lub stawia do dyspozycji wynagrodzenie netto.
Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia.