Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa / Dz.U .2005 r. Nr 8 poz.60z późn.zm /, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie , w związku z wnioskiem z dnia 07. 07.2005r. data wpływu 08.07.2005ruzupełniony w dniu 13.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym,postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe
U z a s a d n i e n i e
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:W dniu 20.06.2005 roku P.H.P.U ....sp.z o.o. zaciągnęła oprocentowanąpożyczkę na sfinansowanie działalności gospodarczej spółki w wysokości 50.000 złod Pani małżonki udziałowca w/w, który posiada 15 udziałów w spółce. Kapitał zakładowy spółki wynosi 51.000,00 zł. Pani A nie jest udziałowcem w/w spółki a jest zatrudniona w spółce na podstawie umowy o pracę.Stanowisko pytającego :Wypłacone odsetki dla pani A od zaciągniętej pożyczki przez Spółkę są kosztem uzyskania przychodów bez ograniczeń wynikających z art.16 ust.1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r Nr 54 ,poz. 654 z póżn.zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 w/w ustawy .W opisanej we wniosku sytuacji , na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej Spółki z.o. o. zaciągnięto pożyczkę od osoby fizycznej ,która nie jest udziałowcem w/w spółki, nie pozostaje też w związku kapitałowym ze wspomnianą spółką.W ocenie wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym, pożyczkobiorca uprawniony jest do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odsetek z tytułu powyższej pożyczki zapłaconych pożyczkodawcy, bez ograniczeń wynikających z przepisów art.16 ust. 1 pkt 60 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stanowisko wnioskodawcy podziela tut. organ bowiem z treści art.16 ust.1 pkt 60 w/w ustawy wynika, że u nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek /kredytów / udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 % udziałów (akcji )tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25 % udziałów (akcji ) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 % udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 % udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza ) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części , w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.W związku z powyższym przedstawiona interpretacja Urzędu pozostaje w zbieżności ze stanowiskiem spółki przedstawionym we wniosku z dnia 07.07.2005 r.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchybienia zgodnie z art.14 b §1 i §2 ustawy - Ordynacja podatkowa.Na niniejsze postanowienie stosownie do postanowień art. 236 §2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Parczewie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zgodnie z art.239 i art.222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.