POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP5/423-27/05/57052

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.08.2005, sygn. DP5/423-27/05/57052, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w odpowiedzi na wniosek z dnia 13.06.2005r. ( data wpływu do tut. Urzędu 17.06.2005r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku z dnia 13.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Podatnik wniósł o rozstrzygnięcie, czy przewalutowanie umów pożyczek udzielonych w dolarach amerykańskich na złote polskie spowoduje powstanie po stronie Spółki przychodu w przypadku, gdy na skutek przewalutowania nominalna kwota pożyczki w złotych polskich będzie mniejsza niż nominalna kwota pożyczki z dnia jej zaciągnięcia wyliczona jako: kwota pożyczki w dolarach amerykańskich x kurs kupna dolara amerykańskiego z dnia zaciągnięcia pożyczki ogłoszonej przez bank, z którego usług korzystała Spółka? Zdaniem Wnioskodawcy przewalutowanie pożyczki udzielonej w dolarach amerykańskich na złote w sytuacji, gdy obniżenie wartości waluty obcej spowoduje, że na skutek przewalutowania zmniejszeniu ulegnie nominalna wartość spłaty części kapitałowej w stosunku do nominalnej wartości części kapitałowej z dnia otrzymania pożyczki pozostaje obojętne podatkowo z punktu widzenia wielkości przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.12 ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654, ze zm.) do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Środki finansowe pochodzące z pożyczek ( kredytów ) traktowane są jako własne środki podatnika i w związku z tym, w przypadku posiadania walut obcych oraz dokonywania nimi operacji gospodarczych, m.in. zaciągania i spłacania kredytów ( pożyczek ) zastosowanie mają przepisy art.12 ust.1 i ust.2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tych przepisów przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzysta podatnik.

Powyższe przepisy wskazują warunki, jakie muszą być spełnione, aby można było ustalić różnice kursowe od środków lub wartości pieniężnych wyrażonych w walutach obcych, związanych z przychodami, bądź kosztami ich uzyskania.

W sytuacji, gdy nastąpiło przewalutowanie kredytu walutowego na kredyt złotowy, różnice kursowe powstały na skutek przeliczenia kredytu w stosunku do waluty obcej i miały one wpływ na wysokość spłacanego kredytu, jednak nie spowodowały powstania i konieczności ustalania różnic kursowych w rozumieniu prawa podatkowego. W wyniku przewalutowania kredyt walutowy stał się zobowiązaniem złotówkowym, wobec czego jego spłata nie następuje w walucie obcej lub w odniesieniu do waluty obcej. Różnice kursowe liczy się wyłącznie w momencie faktycznej zapłaty zobowiązania wyrażonego w walucie obcej. W momencie przewalutowania nie następuje faktyczna zapłata zobowiązania.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu, iż różnice kursowe powstałe w związku z przewalutowaniem umów pożyczek pozostają obojętnie podatkowo z punktu widzenia wielkości przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.
Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podmiotu , wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy