Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X oceniając stanowisko odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2005r. jako - prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług blacharsko-lakierniczych, naprawy samochodów po wypadku. Prowadząc tego typu działalność zdarza się, że jest zmuszony zaczerpnąć porady lub konsultować problem z fachowcami np. z Peugeota jak wyregulować czujnik w obudowanym po naprawie samochodzie.
Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z zapytaniem czy prawidłowo kwalifikuję ponoszone koszty.
Stanowisko wnioskodawcyW związku z przedstawiony stanem faktycznym Podatnik uważa , że poniesione w/w wydatki należy uznać jako pozostałe koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadamiania urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi wynikają obecnie z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm./ oraz objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik uprawniony jest do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tylko i wyłącznie tych wydatków, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, gdy istnieje bezpośredni ( niekiedy potencjalny, lecz wiarygodnie prawdopodobniony) związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskaniem przychodów. Dodatkowo, koszty te nie mogą figurować w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów - art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm./ oraz są we właściwy sposób udokumentowanie.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na konsultacje techniczne lub porady są kosztami uzyskania przychodu pozostałymi w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą.
Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).