Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), w wyniku przeprowadzonego postępowania, wszczętego postanowieniem tut. organu nr PD-I-42190/ 11-1 /AB/05 z dnia 05.10.2005 r. ,
zmienia z urzędu
postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD-423-39-1/ GC/2005 z dnia 19.08.2005r. w sprawie interpretacji dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki w dacie ich kapitalizacji w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) i orzeka, iż stanowisko zawarte we wniosku Jednostki z dnia 19.05.2005r. w odniesieniu do w/w sytuacji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Postanowieniem nr PD-I-42190/ 11-1/AB/05 z dnia 05.10.2005r. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu wszczął z urzędu postępowanie w celu zmiany wydanego przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego przedmiotowego postanowienia w sprawie interpretacji. Stosownie do art. 14 b § 5 Ordynacji podatkowej, w sytuacji, gdy zachodzi jedna z przesłanek określonych w punkcie 2 tego przepisu, organ odwoławczy zmienia lub uchyla postanowienie wydane przez organ pierwszej instancji w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowej sprawie podstawą do wszczęcia postępowania było stwierdzenie, że interpretacja organu pierwszej instancji rażąco narusza prawo, tj. przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskiem z dnia 19.05.2005r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w punkcie 1 zadając pytanie: Czy w dacie (31 grudnia) dokonywania kapitalizacji odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca, stanowią one dla niej koszt uzyskania przychodów? W zapytaniu Spółka wyjaśniła, iż zawarła umowę pożyczki ze spółką zagraniczną, będącą jej większościowym udziałowcem. W umowie stwierdzono, iż pożyczkodawca udzielił Spółce 10-cio letniego okresu karencji, w czasie którego należne odsetki od pożyczki będą, na ostatni dzień roku, doliczane do kwoty głównej pożyczki, tj. w czasie karencji odsetki nie będą płacone ale kapitalizowane. Przedstawiając we wniosku swoje stanowisko w sprawie, Spółka uznała, iż w
związku z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kapitalizowane odsetki - jako nie wypłacane pożyczkodawcy - nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu w momencie ich naliczania.
W w/w postanowieniu nr PD-423-39-1/GC/2005 z dnia 19.08.2005r. Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko Spółki za prawidłowe, wskazując, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jedynie zapłacone odsetki od zobowiązań podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu.
Po przeanalizowaniu sprawy przedstawionej przez Spółkę w przedmiotowym wniosku z dnia 19.05.2005r., tut. organ stwierdził, że interpretacja prawa zawarta w postanowieniu Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego jest nieprawidłowa i w rażący sposób narusza prawo poprzez nie uwzględnienie w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym postanowień zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Oznacza to, iż odsetki skapitalizowane są kosztem uzyskania przychodu dla pożyczkobiorcy w dacie kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek oznacza bowiem spłatę odsetek naliczonych w stosunku do kapitałowej części pożyczki. Takie odsetki, analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalenia odsetek, gdyż zwiększają kwotę pożyczki. W konsekwencji, po operacji kapitalizacji odsetek, kwota kapitałowa jest równa sumie poprzedniej kwoty kapitałowej i skapitalizowanych odsetek.
Wobec powyższego orzeka się jak w sentencji.
Niniejsza decyzja interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ważna jest w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania decyzji i aktualna do
czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 § 2 Ordynacji podatkowej zawarta w decyzji interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.
Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 Ordynacji podatkowej na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.