Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Fundacji ....... przedstawione we wniosku z dnia 4.04.2005 r., który wpłynął w dniu 7.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej - zakwalifikowania naliczonych odsetek z tytułu nieterminowego regulowania zapłat za dzierżawę nieruchomości na rzecz Urzędu Miasta - jako zobowiązań budżetowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę :z pisma wynika, że Fundacja ........ dzierżawi od Urzędu Miasta kilka obiektów na podstawie zawartych umów i dokonuje zapłaty czynszu na rzecz Urzędu Miasta po terminie, który został określony w umowie. Fakt ten powoduje więc naliczenie odsetek w ustawowej wysokości, czyli cywilnych.
Podatnik zapytuje czy odsetki za zwłokę w zapłacie za dzierżawę nieruchomości kwalifikowane są jako zobowiązania budżetowe.
Stanowisko podatnika :
Podatnik uważa, że odsetki za zwłokę w zapłacie za dzierżawę nieruchomości nie są zobowiązaniami budżetowymi ponieważ strony łączy umowa cywilnoprawna.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa :
Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego. Stanowi on, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze
spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
Z art. 2 § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wynika, iż przepisy ustawy stosuje się do spraw z zakresu prawa podatkowego innych niż wymienione w pkt 1 t.j. podatków, opłat, niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe - należących do właściwości
organów podatkowych.
Zgodnie natomiast z treścią art. 3 pkt 8 tejże ustawy, przez niepodatkowe należności budżetowe rozumie się nie będące podatkami i opłatami należności stanowiące dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych.Przedmiotem stosunków publicznoprawnych są określone związki majątkowe pomiędzy władzą publiczną a innymi podmiotami.
W efekcie realizacji tych stosunków publicznoprawnych powstają należności stanowiące dochód budżetu państwa lub budżetu samorządowego.Wyklucza to zatem z zakresu pojęcia należności publicznoprawnych dochody publiczne, wynikające ze stosunków cywilnoprawnych.
Z powyższych przepisów wynika więc, że nie należy utożsamiać odsetek za zwłokę naliczonych na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego z zobowiązaniem budżetowym.
Naliczone i zapłacone odsetki z tytułu nieterminowego regulowania zapłat za dzierżawę nieruchomości mogą stanowić więc koszty uzyskania przychodu, jeżeli
zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
Wobec powyższego stanowisko zawarte przez podatnika we wniosku jest prawidłowe.