Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając w trybie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 06.01.2003 r. informuje, że zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz.176 z 2000 r. ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania:
pkt 3) jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów
wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem:
a) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód,
pkt 3 c) odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częsciowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość,
pkt 4) kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.
Z przedstawionego przez Panią w pismie zdarzenia wynika, że doznała Pani uszczerbku na zdrowiu w wyniku zaniedbań personelu medycznego szpitala. W związku z zawartą polisą ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej lekarzy, personelu pomocniczego służby zdrowia oraz zakładów opieki zdrowotnej wypłacone zostało Pani odszkodowanie, które zgodnie z art. 829 kodeksu cywilnego należy zaliczyć do ubezpieczeń osobowych na życie.
W przedmiotowj sprawie zadośćuczynienie za krzywdę wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową zgodnie z przytoczonym wyżej art. 21 ust. 1 pkt. 4 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.