Temat interpretacji
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą
towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (art. 146 ust. 2 powołanej ustawy) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego.
Stosownie do art. 146 ust. 3 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę.
Za obiekty małej architektury, zgodnie z art. 3 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) należy uważać niewielkie obiekty, a w szczególności: użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem
podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosowanie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. W gestii podatnika leży prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów czy też świadczeniem usług.
Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu informuje, że z wyjaśnień Urzędu Statycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych wynika, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) - mającej zastosowanie do klasyfikacji dokonywanych dla potrzeb podatku od towarów i usług - roboty instalacyjne i montażowe wykonywane w miejscu przeznaczenia są
klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z następującymi zastrzeżeniami:
- roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są kwalifikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
- gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób, budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
- roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowana jest jako handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 54.
Tym samym zakres niezbędnych prac związanych z wytworzeniem określonego wyrobu oraz usługi jego montażu w miejscu przeznaczenia świadczone przez producenta siłami własnymi, należy rozumieć jako
produkcję wyrobu.
Mając na względzie przedstawiony stan prawny oraz zasady klasyfikowania wyrobów i usług można stwierdzić, iż określenie stawki podatku od towarów i usług w przedstawionej w piśmie sytuacji będzie uzależnione od dokonania prawidłowej klasyfikacji wykonywanych czynności, bądź do grupowania właściwego dla dostawy wyrobu (towaru), bądź dla świadczenia usług. Jednak klasyfikacji tej winien dokonać Podatnik bowiem organy podatkowe nie mają kompetencji w zakresie dokonywania tych czynności.
W przypadku wątpliwości w tym zakresie należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych (97-176 Łódź ul. Suwalska 29).
Wyjaśnienie powyższych wątpliwości jest konieczne, ponieważ regulacje przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cytowanej wyżej ustawy nie mają zastosowania do świadczeń (sprzedaży) klasyfikowanych w sferze produkcji.