Z przedstawionego w piśmie z dnia 28.01.2004 r. stanu faktycznego wynika, że jednostka będąca osobą prawną w dniu 23.12.2003 r. nabyła w wieczyste uż... - Interpretacja - PSUS/OPBI/423/23-2/04/BD

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.03.2004, sygn. PSUS/OPBI/423/23-2/04/BD, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie z dnia 28.01.2004 r. stanu faktycznego wynika, że jednostka będąca osobą prawną w dniu 23.12.2003 r. nabyła w wieczyste użytkowanie grunt od miasta, w związku z czym zapłaciła pierwszą opłatę stanowiącą 25% ceny gruntu.

Użytkowanie wieczyste gruntu jest to prawo rzeczowe ustanawiane w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Użytkownik wieczysty uiszcza przez czas trwania tego prawa opłatę roczną, przy czym opłata ta za pierwszy rok użytkowania jest podwyższona.

W świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Oznacza to, że zarówno pierwsza podwyższona opłata, jak i następne opłaty roczne będą kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Stosownie do przepisu art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Należy zwrócić uwagę, że dla oceny zasadności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu (zarówno pierwszej jak i opłat rocznych), zastosowanie mają również przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem przedmiotowa opłata może być kosztem uzyskania przychodów, jednostki wnoszącej o udzielenie wyjaśnień, jeżeli pozostaje w związku przyczynowym z przychodami tej jednostki, tj. poniesienie tej opłaty związane jest z powstaniem lub zwiększeniem przychodów.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu