Postanowienie - Interpretacja - 2403-PDF-415-60-05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. 2403-PDF-415-60-05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2005 r., który wpłynął do tutejszego Organu podatkowego w dniu 24.08.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 13.09.2005 r. oraz pismem z dnia 27.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wniesienia przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.08.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 13.09.2005 r. oraz z dnia 27.09.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §Z treści ww. wniosku wynika, że w 2005 r. do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest Pani udziałowcem, zostanie wniesiony w drodze aportu wkład niepieniężny w postaci składników majątkowych wykorzystywanych dla potrzeb pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko oraz w spółce cywilnej. Jednocześnie w zamian za wniesiony wkład niepieniężny nastąpi wydanie udziałów.Przedmiotem zapytania jest kwestia uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wszystkich składników majątkowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej, za wyjątkiem budynków oraz czy wniesienie tych składników w formie aportu do spółki z o.o. będzie powodowało obciążenie podatkowe na dzień objęcia udziałów.

Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika, iż wniesione do spółki z o.o. wszystkie składniki majątkowe, za wyjątkiem budynków, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a ich wniesienie do spółki z o.o. nie powoduje obciążeń podatkowych na dzień objęcia udziałów w tej spółce. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przedsiębiorstwo odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 55#185; Kodeksu Cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Powyższe wyliczenie jest katalogiem otwartym, w związku z czym w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również inne niż ww. elementy, a niektóre z wymienionych elementów mogą nie wystąpić.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z ww. przepisami, jest wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych, w tym jego zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.Owo wyodrębnienie musi mieć zarówno charakter finansowy, jak i organizacyjny i być dokonane w ramach istniejącego już przedsiębiorstwa. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzić muszą również zobowiązania, co jest konsekwencją wyodrębnienia finansowego i podkreśla niezależność zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W piśmie uzupełniającym z dnia 13.09.2005r. podała Pani, iż wkład jaki zamierza Pani wnieść w formie aportu do spółki z o.o. stanowią:
- środki trwałe,
- maszyny produkcyjne,
- urządzenia biurowe,
- wyposażenie,
- surowce do produkcji,
- towary handlowe,
- wyroby gotowe.

Zdaniem tutejszego Organu podatkowego, opisany przez Panią aport nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ brak w nim składnika niematerialnego (w tym zobowiązań). Podstawowym wymogiem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność wystąpienia co najmniej po jednym składniku z tych grup składników.W momencie wniesienia wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część przez wspólnika spółki kapitałowej, osiąga on z tego tytułu przychód dla celów podatkowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość tego przychodu jest równa nominalnej wartości objętych za ten wkład udziałów lub akcji. Na podstawie art. 17 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy powyższy przychód powstaje w dniu zarejestrowania spółki. Zasady ustalania wysokości dochodu oraz podatku dochodowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny określone są w art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 5 ww. ustawy. Zgodnie z tymi przepisami od dochodów uzyskanych m. in. z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem w tym przypadku jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach , a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym. Koszt uzyskania przychodu, w myśl art. 22 ust. 1e, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustala się na dzień objęcia tych udziałów (akcji), w wysokości:
1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonych o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1,- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
2) wartości:
a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
c) określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
3) faktycznie poniesionych, niezliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wyżej wymienione składniki majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami, a ich opodatkowania dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 oraz ust. 4pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym, przedstawione przez Panią stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej