Temat interpretacji
W dniu 09.06.2005 r. do tut. Organu wpłynęło zapytanie z którego wynika, iż:
- Spółka z o.o. "X" zwana w dalszym ciągu "podatnikiem" była wierzycielem S.A. "Y". W grudniu 2003 r. S.A."Y" zalegała wobec podatnika z zapłatą 423.262,36 zł. za wykonane roboty budowlane.
- Nie mogąc wyegzekwować ww. należności w dniu 29 grudnia 2003 r. podatnik zawarł umowę, na mocy której przeniósł całą wierzytelność na Spółkę z o.o. "Z". Spółka ta zobowiązała się podjąć czynności windykacyjne i w momencie odzyskania długu przekazać go podatnikowi. Za tę usługę podatnik zobowiązał sie wypłacić wynagrodzenie.
- Spółka "Z", działając we własnym imieniu, uzyskała w dniu 30 marca 2004 r. prawomocny nakaz zapłaty, na mocy którego S.A. "Y" została zobowiązana do wypłacenia należności. Jednak, Spółka z o.o. "Z" jako wierzyciel zasądzonej należności, nie zdołała jej wyegzekwować, gdyż w dniu 10 maja 2004 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość S.A. "Y". Wierzytelność tę Spółka z o.o. "Z" zgłosiła w dniu 9 lipca 2004 r. do masy upadłości.
- Umowa pomiędzy podatnikiem, a Spółką z o.o. "Z" została zawarta na czas określony - do dnia 30 czerwca 2005 r. Po dacie tej, wierzytelność zostaje przeniesiona z powrotem na podatnika, który zostanie obciążony kosztami windykacji. Na koniec 2005 roku podatnik wykona odpis aktualizujący wartość tej należności.
Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego, Strona sformuła zapytanie czy wypłacone zgodnie z umową wynagrodzenie za czynności windykacyjne podjęte przez Sp. z o.o. "Z" można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Na tle przedstawionego stanu faktycznego Strona formułuje stanowisko, iż wydatki na windykację poniesione przez Spółkę "Z", może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego:
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000, Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z jego funkcjonowaniem. Poniesione koszty windykacji należności mogą stanowić dla podatnika koszty uzyskania przychodów, o ile spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności jeśli podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu i uzyskaniem przychodu, a poniesione wydatki będą uzasadnione i właściwie udokumentowane.