POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/423-51/05/40647

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. PD/423-51/05/40647, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko podatnika ........... S.A. przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 18.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w BielskuBiałej wpłynął wniosek Spółki z dnia 14.04.2005 r. bez znaku, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 22.04.2005 r. znak: PD/423-51/05/23490 organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 06.05.2005 r. w dniu 09.05.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Spółka w złożonym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny: Udziały zostały nabyte w roku 2001 i wówczas przedsiębiorstwo było jedynym wspólnikiem w Spółce, czyli dysponowało 100% udziałów. W kolejnych latach w związku z podjętymi uchwałami Zgromadzeń Wspólników kapitał w Spółce został podniesiony przez inne podmioty, w taki sposób, że Spółka stała się właścicielami około 25% udziałów. Niestety z uwagi na załamanie koniunktury w prowadzonej przez spółkę, której udziały zamierza sprzedać podatnik, działalności (handel samochodami osobowymi dealer Fiat-a, jej wyniki finansowe uległy załamaniu i w kolejnych latach wystąpiły bardzo znaczne straty, których efektem była całkowita utrata kapitałów własnych spółki. Tym samym wartość udziałów, których wnioskodawca jest właścicielem spadała praktycznie do zera (podatnik dysponuje wyceną uprawnionego rzeczoznawcy), co z kolei pociągnęło za sobą decyzję o likwidacji spółki, który to proces jest w chwili obecnej kontynuowany. Z chwilą podjęcia uchwały o likwidacji spółki Przedsiębiorstwo podjęło działania zmierzające do sprzedaży posiadanych udziałów polegające na zamieszczeniu ogłoszeń w prasie, wystosowaniu ofert do przedsiębiorstw o podobnym profilu działalności oraz wystosowało pisma do dotychczasowych udziałowców spółki. Działania te przyniosły skutek w postaci otrzymanej oferty nabycia udziałów za cenę 2 zł za jedną sztukę. W tym miejscu Wnioskodawca podniósł, że wartość nominalna udziałów wynosi 1000 zł. Oferentem jest tutaj osoba obca niepowiązana z Przedsiębiorstwem oraz niepowiązana ze spółką, której udziały Przedsiębiorstwo zamierza sprzedać. Osoba ta jest również obca w stosunku do Członków Zarządu oraz Członków Rad Nadzorczych obu spółek. Po otrzymaniu powyższej oferty Wnioskodawca uzyskał również wymaganą statutem formalną zgodę Rady Nadzorczej na sprzedaż przedmiotowych udziałów. Dodatkowo poinformowano, że w roku 2004r w oparciu o przepisy art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości Przedsiębiorstwo dokonało korekty In minus swojego kapitału zapasowego, której powodem było nie zaktualizowanie aktywów - wartości majątku finansowego oraz utworzyło rezerwę w kosztach bilansowych na poczet utraty wartości majątku finansowego. Obie te czynności wynikające z zapisów ustawy o rachunkowości w dacie wystąpienia, czyli w roku 2004, nie miały wpływu na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych.W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik zapytuje, czy jest kosztem uzyskania przychodów wartość wydatków poniesionych na objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Stanowisko podatnika:Podatnik uważa, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest kosztem uzyskania przychodów wartość wydatków poniesionych na objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Skutkiem opisanej wyżej transakcji sprzedaży, którą Podatnik zamierza zrealizować, będzie z jednej strony uzyskany przychód podatkowy oraz koszt uzyskania tego przychodu, który również, zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem może być potraktowany jako koszt uzyskania przychodów zgodny z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomimo dużej różnicy pomiędzy wartością nominalną, a wartością sprzedaży (w efekcie powstanie strata) wartość rynkowa sprzedawanego udziału została określona w oparciu o sporządzoną przez uprawnionego rzeczoznawcę wycenę i jest zgodna z zapisami art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym Podatnik uważa, że z chwilą zawarcia umowy sprzedaży udziałów, których jest właścicielem kosztem uzyskania przychodu z tej transakcji będzie wartość wydatków poniesionych na nabycie przedmiotowych udziałów, pomimo, że na sprzedaży tych udziałów wystąpi strata.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Na mocy przytoczonego powyżej przepisu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie akcji przy ustalaniu dochodu z ich zbycia. Przepis ten stanowi zatem o regule potrącalności kosztów - koszty są potrącalne w momencie zbycia akcji.
Na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podkreślenie zasługuje fakt, że kwalifikacji wydatku do kosztów uzyskania przychodów dokonuje sam podatnik, a nie organ podatkowy. W myśl powszechnie akceptowanej zasady w polskim prawie podatkowym ciężar udowodnienia danego faktu spoczywa na tym podmiocie, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne. Zasadność zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jak i wysokość uzyskanego przychodu winna zatem udowodnić Spółka. W przypadku zbycia udziałów w drodze sprzedaży przychodem, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Ustawodawca zastrzega jednak, że jeżeli przyjęta cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw majątkowych, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Organ podatkowy wezwie wówczas strony umowy, zgodnie z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, do zmiany ustalonej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, którą określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Zbywający udziały (akcje) może ponieść stratę z tytułu zbycia posiadanych praw majątkowych, a uzyskany wynik finansowy będzie uzależniony od bardzo wielu czynników. Przy kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup udziałów (akcji), Podatnik winien udowodnić zasadność swego działania przy zakupie przedmiotowych akcji. Powinien on wykazać, że inwestując w ten sposób kierował się kryterium rachunku ekonomicznego. Skoro ustawodawca, jak wskazano wyżej, wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodu z celem - osiągnięciem przychodów, to ponoszone koszty winny ten cel realizować lub co najmniej zakładać jako realny. Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza bowiem, że wydatek musi być poniesiony w taki sposób, by racjonalnie działający przedsiębiorca mógł spodziewać się z dużym prawdopodobieństwem uzyskania przychodu w wysokości pozwalającej na realizację celu prowadzonej działalności gospodarczej, a więc osiągnięcia dochodu.Ocenę transakcji zakupu udziałów (akcji) należy dokonać również z uwzględnieniem przepisów art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, regulujących postępowanie w razie występowania związków gospodarczych pomiędzy podmiotami zawierającymi transakcję. W świetle przedstawionych wyżej wyjaśnień przedmiotowe zagadnienie należy rozstrzygnąć w oparciu o wszechstronną analizę czynników, które spowodowały podjęcie decyzji o sprzedaży udziałów (akcji) po cenie określonej w umowie, co spowoduje powstanie straty na sprzedaży praw majątkowych. W świetle przedstawionego stanu faktycznego, uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że jeżeli działanie Spółki przy zakupie akcji było oparte o kryterium rachunku ekonomicznego, transakcje zawierane były przez podmioty niepowiązane, okoliczności przyjęcia tak niskiej ceny sprzedaży akcji w stosunku do ceny ich zakupu były zasadne a uwarunkowania przemawiały za dokonaniem transakcji, to prawidłowe jest uznanie za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji w momencie ich sprzedaży.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej