W nawiązaniu do wniosku o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 s... - Interpretacja - PD-005U-32/EP/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. PD-005U-32/EP/04, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do wniosku o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego przesyła w załączeniu weryfikację na podstawie art. 14b wyżej cytowanej ustawy, stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, jak niżej:

Zawarte w piśmie z dnia 22 grudnia 2003 r., nr US40-DP/423/BS/318/2003 twierdzenie, iż "Ustalenie łącznej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym łączących się jednostek jest prawidłowe pod warunkiem, iż jednostka przejmowana nie poniosła straty. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu przez podatnika dochodu lub straty nie uwzględnia się także straty podmiotu przejmowanego ustalonego na dzień poprzedzający łączenie" nie znajduje potwierdzenia w przepisach prawa, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o rachunkowości.

Powołany art. 7 ust. 3 w punkcie 4 stanowi, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych (...). Przepis ten nie mówi o stratach ustalonych na dzień poprzedzający łączenie, jak to ujęto w odpowiedzi. Należy zatem uznać, iż chodzi o straty w rozumieniu unormowania wynikającego z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie zapisano, iż dochodem z zastrzeżeniem art. 10 i 11 jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym: jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą.

Chodzi zatem o straty osiągnięte w roku podatkowym, możemy więc uznać, iż spółka przejmująca nie będzie mogła odliczyć ewentualnych strat spółki przejętej za lata wcześniejsze, gdzie zostało złożone zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i straty takie zostały wykazane.

W przedstawionej sytuacji w spółce przejmowanej na dzień przejęcia (połączenia metodą łączenia udziałów) nie mamy do czynienia z ustalaniem przez nią ewentualnej straty, ponieważ spółka ta nie ma obowiązku zamknięcia na ten dzień ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji nie ma obowiązku złożenia za okres do dnia przejęcia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Również art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości pozwalający na niezamykanie ksiąg rachunkowych spółek łączących się, jeżeli rozliczenie połączenia możliwe jest przy zastosowaniu metody łączenia udziałów, oraz art. 44c tej ustawy regulujący kwestie możliwości zastosowania metody łączenia udziałów, nie wprowadzają żadnego unormowania ograniczającego ich stosowanie w sytuacji powołanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola, tj. gdy jednostka przejmowana poniosła stratę.

Izba Skarbowa w Warszawie