Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu 25.01.2005 r.) znak: L. dz. 254/05, uzupełniony o podpisy osób upoważnionych do reprezentowania Spółki w dniu 30.03.2005 r., w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dpt. II zagadnieniapostanawiauznać stanowisko Spółki przedstawione w/w piśmie za prawidłowe.
Uzasadnienie
Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym momentu zmniejszenia kosztów zakupu na podstawie otrzymanej w 2005 r. faktury korygującej wysokość zakupów dokonanych 2004 r. związanych ze sprzedażą premiową.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w zapytaniu, spółka otrzymała od kontrahenta fakturę korygująca wartość zakupu. Korekta ta nie odnosiła się do konkretnej faktury pierwotnej, a w jej treści podano, że dot.: "dofinansowania do kosztów zakupu,dopłata za XII/2004". Korekta została wystawiona z datą 19.01.2005 r., z terminem płatności do 23.03.2005 r. Zdaniem Spółki, w związku z otrzymaną korektą należy pomniejszyć koszt zakupu towarów sprzedanych w miesiącu XII 2004 r.
Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania
przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe: w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Mając na uwadze wyżej powołany przepis należy stwierdzić, że otrzymana faktura korygująca powinna zmniejszyć koszt zakupu towarów sprzedanych w miesiącu grudniu 2004 r.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążaca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać
decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Natomiast, na podstawie art. 14b § 2 cyt. ustawy, interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będacego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr każdy załącznik).