Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 09.03.2005 r. (data wpływu 09.03.2005 r.; brak znaku) uzupełnione pismem z dnia 31.03.2005 r. (data 01.04.2005 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych odmawia uznania stanowiska Spółki przedstawionego w ww. piśmie za prawidłowe i przedstawia własne stanowisko.
Uzasadnienie
Zapytanie Podatnika dotyczy ustalenia czy faktury wystawiane uczestnikom szkoleń realizowanych w ramach Projektu stanowią przychód firmy dla celów podatkowych.W opinii Podatnika tego rodzaju przychody nie są przychodem firmy do celów podatkowych.
Według przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego Spółka "K" - podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Podwyższanie kwalifikacji zawodowych osób pracujących w zakresie ochrony i bezpieczeństwa" w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwojuzasobów ludzkich w regionach. Projekt ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości
pieniężne, w tym również różnice kursowe.
W myśl ust. 3 za przychody uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później niż w ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Mając na uwadze powyższe, w przypadku wystawienia faktury na wykonane usługi przychodem jest wartość tej faktury.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik tutejszego Urzędu postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwedla wnioskodawcy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do
Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr każdy załącznik).
Równocześnie informuje się, że odpowiedź dotycząca dotacji jako obrotu w rozumieniu podatku od towarów i usług zostanie przesłana Spółce odrębnym pismem.