Wnioskodawca - prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania i doradztwa na rzecz innych podmiotów gospodarczych - stu... - Interpretacja - PD/415-11/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. PD/415-11/05, Urząd Skarbowy w Kościanie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca - prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania i doradztwa na rzecz innych podmiotów gospodarczych - studiuje w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości na studiach magisterskich (V rok) na kierunku administracja, specjalność: prawo gospodarcze i handlowe.

Zdaniem wnioskodawcy czesne za studia - jako wydatek zmierzający ku podniesieniu kwalifikacji zawodowych - może stanowić koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca stwierdza, że studia są ściśle związane z prowadzoną działalnością, a uzyskanie tytułu magistra a później doktora jest niezbędne i warunkuje dalsze jej prowadzenie.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższej definicji wynika, że niezależnie od rodzaju poniesionego wydatku ustawodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu oraz nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 ww. ustawy.

Jednakże konstrukcja pojęcia kosztów uzyskania przychodów oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich poniesionych kosztów pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a poniesienie tych kosztów ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że ukończenie szkoły wyższej na kierunku administracja o specjalności prawo gospodarcze i handlowe jest warunkiem bezwzględnym i koniecznym do funkcjonowania Pani firmy, jak również do zachowania źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Nie gwarantuje także, iż poniesienie tego wydatku ma lub będzie miało wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, ukończenie przez Panią ww. studiów może przyczynić się do uzyskania przez Panią korzyści nie tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim na innych płaszczyznach. Oznaczałoby to zatem, iż poniesiony przez Panią wydatek jest rodzajem wydatku osobistego, niezwiązanego bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wydatkami osobistymi - niezwiązanymi bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej - które ponoszone mogą być przez wszystkie osoby fizyczne, są między innymi wydatki na oświatę, kulturę, naukę w szkołach, kształcenie się itp. Są to wydatki niezwiązane bezpośrednio z przychodem podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem winny być pokrywane z jego dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego wydatki ponoszone przez Panią na naukę w szkole wyższej na kierunku administracja o specjalności prawo gospodarcze i bankowe, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Kościanie