Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawapodatkowego, na wniosek Strony z dnia 28.02.2005 r. (wpływ do Urzędu 04.03.2005 r.) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych postanawia uznać stanowisko w/w piśmie za prawidłowe.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia 28.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.03.2005 r.), Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy udostępnienie maszyn produkcyjnych, będących własnością kontrahentów zagranicznych do bezpłatnego używania, do świadczonych na ich rzecz usług uszlachetniania i produkcji, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie przez Spółkę wynika, iż Spółka świadczy usługi uszlachetniania oraz produkcji na rzecz kontrahentów z Austrii i Niemiec. W ramach zawartej z nimi umowy, zagraniczni kontrahenci udostępnili Spółce - nieodpłatnie maszyny, które mogą być wykorzystywane wyłącznie do świadczonych na rzecz tych kontrahentów usług uszlachetniania i produkcji. Maszyny stanowią własność kontrahentów i po zakończeniu współpracy zostaną im zwrócone. Spółka ponosi jedynie koszty instalacji maszyn, a zagraniczni kontrahenci zobowiązani są do
nadzorowania organizacji procesu produkcji i uszlachetniania.
Zdaniem zainteresowanej Spółki nie dojdzie do powstania po stronie Spółki przychodu w formie nieodpłatnych świadczeń. Umowa zawarta między Spółką, a kontrahentem nie jest umową użyczenia lecz umową sprzedaży wyrobów, usług uszlachetniania połączonej z udostępnieniem Spółce do używania maszyn niezbędnych do realizacji produkcji i usług. Umowa dwustronnie zobowiązująca przynosi obopólne korzyści. Dający rzecz, czyli zagraniczny kontrahent zobowiązuje się do jej przekazania, a otrzymujący t. j. Spółka do świadczenia określonych usług na rzecz dającego.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest m. in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Przez nieodpłatne świadczenia należy
rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (t. j. niezwiązane z kosztami bądź inną formą ekwiwalentu) przysporzenie w majątku tej osoby mające konkretny wymiar finansowy. Jak wynika z opisu postanowień umowy z kontrahentem zagranicznym, w efekcie transakcji nie dojdzie do przysporzenia majątkowego po stronie Spółki, więc nie będziemy mieć w takim przypadku do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na
powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.