Temat interpretacji
W dniu 18.08.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Korporacja udzieliła Spółce z o. o. kredytu na prowadzenie bieżącej działalności. Korporacja ta posiada w Spółce 53,8 % udziałów, kwota udzielonego kredytu wynosi 60.000,00 zł. Kapitał zakładowy Spółki wynosi ogółem 35.481,70 zł, w tym udziały Korporacji 19.078,10zł. Ponadto, jak wynika ze złożonego wniosku, Spółkę z o.o. z Korporacją nie łączą żadne inne rozrachunki wewnętrzne i Spółka nie jest zadłużona u innych udziałowców.
Podatnik zapytuje, czy odsetki od kredytu udzielonego na prowadzenie bieżącej działalności przez głównego udziałowca mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu?
Według Wnioskodawcy odsetki od powyższego kredytu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy, stwierdza co następuje:
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 powyższej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Ponadto na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego (akcyjnego) spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 61 przytoczonej wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Dodatkowe zasady interpretacji przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 zawarte są w przepisach art. 16 ust. 6, ust. 7 i ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak stanowi art. 16 ust. 6 ustawy, wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, posiadanych przez udziałowców (akcjonariuszy) udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują tym udziałowcom (akcjonariuszom).
Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy, wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, funduszu udziałowego w spółdzielni lub kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego funduszu lub kapitału, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.
Z kolei na podstawie art. 16 ust. 7b ustawy, przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.
W świetle przedstawionego stanu prawnego stwierdzić należy, iż przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z 15.02.1992r. mają zastosowanie w przypadkach, kiedy zadłużenie spółki (pożyczkobiorcy) wobec tych podmiotów przekroczy określony pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy. W przepisach tych jest mowa o zadłużeniu, a nie o zadłużeniu z jakiegoś jednego określonego tytułu. Z tego też względu przepis ten znajduje zastosowanie w przypadkach wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie spółki z jakiegokolwiek tytułu wobec wspomnianych podmiotów przekroczy odpowiedni poziom, określony na dzień zapłaty odsetek od pożyczki (kredytu).Zatem do porównania z trzykrotnością kapitału należy wziąć pod uwagę nie tylko pożyczkę, o której mowa w zapytaniu, ale również zadłużenie Spółki z innych tytułów (o ile takie występuje) wobec podmiotów bezpośrednio lub pośrednio powiązanych ze Spółką w sposób, o którym mowa w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy. Zarówno wartość granicznego zadłużenia (uzależniona od wysokości kapitału zakładowego), jak i wartość faktycznego zadłużenia względem podmiotów bezpośrednio lub pośrednio powiązanych ze Spółką to wielkości zmienne. W konsekwencji wartość zadłużenia faktycznego z zadłużeniem granicznym należy porównać dopiero na dzień zapłaty odsetek, który w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika jeszcze nie nastąpił.
Uwzględniając ww. uregulowania prawne, jak również stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, należy stwierdzić, że zapłacone odsetki od udzielonego kredytu mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu, jeżeli każdorazowo przed zaliczeniem odsetek do kosztów ustalona wartość zadłużenia faktycznego nie przekracza wielkości granicznej (trzykrotności kapitału zakładowego Spółki).
Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.