Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie złożonego wniosku z dnia 21 czerwca 2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków na szkolenia Członków Rady Nadzorczej jest nieprawidłowe
Uzasadnienie
W dniu 23 czerwca 2005r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), uzupełniony pismem z dnia 24 sierpnia 2005r.
W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Ustawowym organem spółdzielni mieszkaniowej jest jej Rada Nadzorcza. Członkowie Rady biorą udział w szkoleniach, których koszty pokrywa spółdzielnia. Ponadto Rada Nadzorcza, jako organ ustawowy spółdzielni m. in. kieruje jej pracami oraz dba o bezpieczeństwo finansowe spółdzielni. Dlatego też członkowie Rady kierowani są na szkolenia, np. z zakresu windykacji wierzytelności, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne działanie Rady i zwiększenie wpływów do kasy Jednostki.
Jednostka składa zapytanie czy wydatki związane ze szkoleniami Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodów dla Jednostki i podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych jako związane z działalnością statutową?
Zdaniem Spółdzielni wydatki na szkolenia członków Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodu, zgodnie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ponadto Spółdzielnia w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, iż wydatki ponoszone przez Spółdzielnię na szkolenia członków Rady Nadzorczej wpływają na wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z brzemieniem cytowanego przepisu "dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i innych źródeł przychodów - w część przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej" wolne są od podatku. Jednostka oświadcza, iż dochód osiągany przez Jednostkę jest dochodem pochodzącym wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w odpowiedniej części jest przeznaczony właśnie na szkolenia Członków Rady Nadzorczej.
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.
Kwestię kosztów uzyskania przychodu reguluje art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w myśl tej regulacji muszą zostać spełnione dwie przesłanki, mianowicie wydatek musi być poniesiono w celu osiągnięcia przychodu oraz nie może być zliczony do katalogu z art. 16 ust. 1. Art. 16 ust. 1 pkt 38a wyżej cyt. ustawy wyraźnie stwierdza, iż wszelkie wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych, organów stanowiących, poza wynagrodzeniem dla członków tych organów z tytułu pełnionych funkcji, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Jak wynika z powyższego w/w przesłanki nie zostały spełnione, dlatego też wydatki związane ze szkoleniem Członków Rady Nadzorczej nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów Jednostki.
Stosownie do regulacji z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2003r. wolne są od opodatkowania dochody pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodu - w części przeznaczonej na utrzymanie zasobów mieszkaniowych lub inne cele statutowe z wyjątkiem działalności gospodarczej, (przepis ten został formalnie uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwsze ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) z dniem 01 stycznia 2004r., lecz zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 4f będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2006r.. W przedmiotowej sprawie niewątpliwie zachodzą okoliczności pozwalające uznać w/w wydatki na szkolenia za zmierzające do utrzymania zasobów mieszkaniowych Jednostki. Dlatego też dochody przeznaczone na w/w szkolenia będą w opinii tut. Organu dochodami wolnymi od podatku. Ponadto na skutek nie zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu zwiększeniu ulegną przychody Spółdzielni.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.
Zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.
Zażalenia, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.