Zgodnie z art. 16 a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amorty... - Interpretacja - P-3/423-16/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.06.2004, sygn. P-3/423-16/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 16 a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2)maszyny, urządzenia i środki transportu,3)inne przedmiotyo przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17 a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego przepisu wynika, że odpisom amortyzacyjnym podlegają teskładniki majątku trwałego podatnika, których przewidywany okres używania przekroczy rok.

Tak więc składników majątkowych, kompletnych, zdatnych do użytku i wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnika, bez względu na wartość tych składników nie zalicza się do środków trwałych, jeżeli przewidywany okres ich używania jest krótszy niż rok.

Podjęcie decyzji o przewidywanym okresie używania zakupionych ciągników i maszyn rolniczych należy do Spółki. Jeżeli Spółka przyjmie, że okres używania tych składników majątku będzie krótszy niż rok, to może poniesione wydatki na ich nabycie zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli jednak po upływie tego okresu okaże się, że przewidywania te były błędne, wówczas Spółka poniesie konsekwencje swojej decyzji zgodnie z przepisami art. 16 e wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie