Temat interpretacji
W odpowiedzi na wniosek z dnia 07.05.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 10.05.2004.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 07.06.2004 r., Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Spółka jest wspólnikiem w spółce komandytowej - Zakładzie przetwórstwa rolnego. Zakład dokonuje zakupów produktów rolnych i owocowo - warzywnych na podstawie zawartych z dostawcami - producentami rolnymi umów:1) kontraktacji,2) tzw. sprzedaży "na pniu".Różnica pomiędzy powyższymi umowami polega na tym, że w przypadku kontraktacji producent zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy, przy czym kontraktujący jest uprawniony do nadzoru i kontroli nad procesem produkcji, natomiast w przypadku tzw. sprzedaży "na pniu" sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy, a proces wytworzenia przedmiotu sprzedaży nie ma dla kupującego znaczenia. Ponadto w umowie kontraktacji występują świadczenia dodatkowe: kontraktujący zobowiązany jest do dostarczenia nasion, sadzonek, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, świadczy usługi doradztwa i pomocy agrotechnicznej, dokonywania oprysków, pomocy w zebraniu i transporcie plonów. Dostarczone produkty przetwarzane są przez Zakład: myte, sortowane, mrożone, kwaszone, pakowane itp., a następnie wprowadzane do obrotu handlowego.
Tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko Podatnika, że wyżej opisana działalność zakładu nie mieści się w zakresie dyspozycji normy art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), określającej definicję działalności rolniczej w rozumieniu tej ustawy jako: działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą określony przedział czasu dla poszczególnych kategorii produktów roślinnych lub zwierzęcych. Jak słusznie zauważa Podatnik, aby zakwalifikować daną działalność jako działalność rolniczą muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:1) wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym),2) wytwarzanie tych produktów z własnych upraw.
Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego po stronie Zakładu nie jest spełniona żadna z tych przesłanek: 1) Zakład nie zajmuje się wytwarzaniem produktów roślinnych, lecz ich przetwarzaniem: myciem, sortowaniem, mrożeniem, kwaszeniem, pakowaniem itp. 2) uprawy stanowią własność producentów rolnych, a przeniesienie własności produktów roślinnych następuje zarówno w odniesieniu do kontraktacji, jak i tzw. umowy sprzedaży "na pniu" w momencie przeniesienia posiadania produktów. Ponieważ ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nie reguluje w sposób szczególny momentu przeniesienia własności produktów rolnych w Księdze trzeciej Tytule XIV KONTRAKTACJA, zastosowanie znajduje przepis ogólny art. 155 § 2 tej ustawy: Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
Dostarczane przez Zakład w trakcie procesu wytwarzania produktów roślinnych wyżej wymienione świadczenia dodatkowe pozostają bez znaczenia dla kwestii kwalifikacji działalności Zakładu jako pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zatem opodatkowanie dochodów osiągniętych przez Spółkę z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki komandytowej - Zakładu przetwórstwa rolnego następuje zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną (...) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Wobec powyższego na podstawie art. 5 w związku z art. 25 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych udział w przychodach i kosztach spółki komandytowej - Zakładu przetwórstwa rolnego powinien być doliczony do przychodów i kosztów związanych z pozostałą działalnością i wykazywany w deklaracjach podatkowych w ujęciu miesięcznym. W konsekwencji Spółka powinna ujmować w deklaracjach miesięcznych przychody i koszty związane z jej udziałem w spółce komandytowej i odprowadzać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób prawnych z uwzględnieniem tych przychodów i kosztów.
Mocą zawartych umów kontraktacji spółka komandytowa - Zakład przetwórstwa rolnego zobowiązana jest do spełnienia określonych świadczeń dodatkowych.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Taki zapis oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami.
Wobec powyższego wydatki poniesione w związku ze spełnianymi przez Zakład przetwórstwa rolnego świadczeniami dodatkowymi stanowią koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że są to działania racjonalne w sensie możliwości uzyskiwania dzięki nim przychodu Zakładu i są udokumentowane zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Brak wymienienia konkretnych świadczeń przez Podatnika nie pozwala na jednoznaczną ocenę tych wydatków.