Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.... - Interpretacja - PD-II/423/94/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PD-II/423/94/04, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśnia:

Zapytanie podatnika dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym usługi najmu samochodu osobowego z firmy czeskiej użytkowanego na terenie Polski przez firmę polską na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę najmu samochodu osobowego, będącego własnością firmy czeskiej, użytkowanego na terenie Polski. Płatność następuje na podstawie faktury wystawianej przez stronę czeską.

Zdaniem Podatnika firma polska nie ma obowiązku potrącania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% przychodów od najmu.

W myśl art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez tych podatników przychodów za (...) użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu (...) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy ustala się w wysokości 20% przychodów.

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Zgodnie z art. 12 ust. 1 umowy zawartej w dniu 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. nr 47 poz. 189) należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1, mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, gdy odbiorca tych należności lub opłat jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 5% kwoty brutto należności licencyjnych (art. 12 ust. 2 umowy).

Do należności licencyjnych zalicza się również użytkowanie lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej i naukowej zgodnie z art. 12 pkt 3 ww. umowy. W oparciu o linię orzecznictwa należy stwierdzić, iż przez pojęcie "urządzenie przemysłowe" rozumie się także samochód osobowy.

Zatem zgodnie z brzmieniem ww. artykułu 12 ust. 2 przychód uzyskany z tytułu najmu samochodu osobowego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zastosowanie niższej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu - w tym przypadku jest to 5% wartości brutto należności - możliwe jest, w myśl art. 26 ust. 1 ww. ustawy pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem - certyfikatem rezydencji, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

W związku z powyższym, jeżeli stan przedstawiony w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym, to stanowisko Podatnika nie jest słuszne i należności z tytułu użytkowania samochodupodlegaj ą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Małopolski Urząd Skarbowy