Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 21 marca 2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 4 kwietnia 2005 r.), uzupełnionego przez Spółkę w dniu 26 kwietnia 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie -
biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka należy do podatkowej grupy kapitałowej. W deklaracji za miesiąc luty 2005, udział wskaźnika dochodu w przychodach nie osiągnął wymaganego art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych progu 3%. Ze względu na posiadaną strukturę portfela aktywów realizacja przychodów podatkowych Spółki przesunięta jest na drugą połowę roku, co pozwala Spółce przypuszczać, że powyższy wskaźnik zostanie w rozliczeniu rocznym utrzymany.
Pytanie Spółki dotyczy kwestii , czy w przypadku gdy wymagany przepisami 3% wskaźnik udziału dochodu w przychodach, w ciągu 2 pierwszych miesięcy podatkowych w rachunku narastającym nie został utrzymany, następuje z mocy prawa utrata statusu podatkowej grupy kapitałowej.
Zdaniem Spółki zachowanie statusu podatkowej grupy kapitałowej powinno zależeć od danych zawartych w zeznaniu rocznym, tj. przy uwzględnieniu rentowności wynikającej z danych za pełny rok podatkowy. W powyższych okolicznościach, wg Spółki, nie następuje utrata statusu podatkowej grupy kapitałowej w ciągu roku podatkowego.
Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej i uzyskanie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest obwarowane wymogami zawartymi w art. 1a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).
Również po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, spółki tworzące tę grupę muszą spełniać warunki wymienione w art. 1a ust. 2 w/w ustawy. Jednym z warunków wymienionych w powołanym przepisie, koniecznym do spełnienia, jest kryterium dochodowe, zgodnie z którym podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości nie mniejszej niż 3%. W myśl zaś przepisu art. 7a ust. 1 w/w ustawy dochód grupy podatkowej osiągnięty w roku podatkowym, stanowi nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę, nad sumą ich strat.
Jeżeli w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, wówczas zgodnie z art. 1a ust. 10 w/w ustawy, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. Wyjątek dotyczy jedynie warunku rentowności. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 12 w/w ustawy w przypadku niezachowania powyższego warunku, za dzień utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przypada termin złożenia tego zeznania.
W świetle przedstawionych powyżej okoliczności, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa).