Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) -Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie BANK SA (zwana dalej Bankiem) przedstawionej w złożonym wniosku Nr FPP/AP/358/05 z dnia 01.02.2005 r. (wpływ do Urzędu 03.02.2005 r.) oraz piśmie FPP/AP/ 1036/05/-e z dnia 23.03.2005r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego,
postanawia
uznać stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 03.02.2005 r. wpłynął do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wniosek Banku Nr FPP/AP/358/05 z dnia 01.02.2005 r. dotyczący udzielenia w trybie art. 14a w/w ustawy pisemnej interpretacji w zakresie podatkowego traktowania pojawiającego się w momencie zamknięcia transakcji REPO i REVERSE REPO wynagrodzenia jako przychodu odsetkowego bądź też zysku ze sprzedaży papierów wartościowych.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Bank zawiera transakcje warunkowej sprzedaży bonów skarbowych /obligacji/ REPO i REVERSE REPO, które polegają odpowiednio na: warunkowej sprzedaży bonów skarbowych /obligacji/ z równoczesnym zobowiązaniem Banku do ich odkupienia oraz na warunkowym zakupie przez Bank bonów skarbowych /obligacji/ z równoczesnym zobowiązaniem Klienta do ich odkupu.
Nabycie bonów skarbowych /obligacji/ będących następnie przedmiotem transakcji REPO następuje zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Natomiast bony skarbowe /obligacje/ będące przedmiotem transakcji reverse REPO są kupowane przez Bank tylko na rynku wtórnym.
Warunkowa sprzedaż występująca w przypadku transakcji REPO jest realizowana:
1/ poprzez przeniesienie z rachunku Banku na rachunek Klienta bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji - w momencie zawarcia transakcji oraz przeniesienie bonów skarbowych z portfela Klienta do portfela własnego Banku - w momencie zakończenia transakcji, lub
2/ poprzez przeniesienie z rachunku Banku na rachunek Klienta bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji i ich zablokowanie na rachunku Klienta
- w momencie zawarcia transakcji oraz z odblokowaniem bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji i przemieszczenie ich z portfela Klienta do portfela własnego Banku - w momencie zakończenia transakcji, lub
3/ poprzez zablokowanie na rachunku Banku bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji - w momencie zawarcia transakcji oraz odblokowaniem bonów skarbowych w portfelu własnym Banku - w momencie zakończenia transakcji.
Natomiast warunkowy zakup występujący w przypadku transakcji REVERSE REPO jest realizowany:
1/ poprzez przeniesienie z rachunku Klienta na rachunek Banku bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji - w momencie zawarcia transakcji oraz przeniesieniem bonów skarbowych z portfela własnego Banku do portfela Klienta - w momencie zakończenia transakcji, lub
2/ poprzez przeniesienie z rachunku Klienta na rachunek Banku bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji i ich zablokowanie na rachunku Banku oraz odblokowanie bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji, przeniesienie ich z portfela własnego Banku do portfela Klienta - w momencie zakończenia transakcji, lub
3/ zablokowanie na rachunku Klienta bonów skarbowych będących przedmiotem transakcji oraz odblokowanie bonów skarbowych w portfelu Klienta - w momencie zakończenia transakcji.
Ponadto, cechą przedmiotowych transakcji jest, że jeżeli w stosunku do obligacji będących przedmiotem w/w umów termin ustalania praw do odsetek przypada w okresie pomiędzy dniem nabycia a dniem odkupu, to kupujący zwraca sprzedającemu równowartość odsetek wypłaconych w tym terminie przez emitenta.
Bank w piśmie wyjaśnia dalej, iż pojawiające się w momencie zamknięcia przedmiotowej transakcji wynagrodzenie (rentowność transakcji) jest różnicą między ceną odkupu i sprzedaży papierów wartościowych - jest ustalane w momencie zawarcia transakcji, kalkulowane w oparciu o stopę procentową w stosunku rocznym oraz nie zależy od wartości papierów wartościowych w momencie ich zwrotu.
Bank porównuje powyższe transakcje odpowiednio do umowy pożyczki i lokaty przyjętej przez zbywcę papierów, uznając iż celem przedmiotowych transakcji jest uzyskanie krótkoterminowego finansowania przejściowych nadwyżek pieniężnych.
Z tego też względu wynagrodzenie pojawiające się w momencie przedmiotowych transakcji Bank klasyfikuje do celów podatkowych jako odsetki.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przestawionego we wniosku zważył, co następuje:
Bezspornym pozostaje fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują bezpośrednio kwestii opodatkowania transakcji REPO i REVERSE REPO. Brak jest również legalnej (ustawowej) definicji tych transakcji zarówno w ustawie z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) i ustawie z dnia 25.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe / tekst. jedn. Dz. U. 2002 r. Nr 72 poz. 665/ bank dokonuje czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 3 obrót papierami wartościowymi wchodzi w zakres czynności dokonywanych przez banki i jako taki pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nie działalnością bankową.
Z przedstawionego przez Bank stanu faktycznego wynika ,że w/w transakcje dotyczą warunkowej sprzedaży/ zakupu przez Bank bonów skarbowych /obligacji /, a więc są to transakcje stanowiące obrót papierami wartościowymi.
Przyjmując gramatyczną wykładnię przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. nr. 54 poz. 654 ze zm./ należy uznać, że przenoszący papiery wartościowe w ramach w/w transakcji dokonuje ich zbycia , a więc jest zobowiązany do ustalenia dochodu z tej transakcji.
Kwestię dotyczącą obrotu papierami wartościowymi reguluje przepis art. 16 ust. 1 pkt. 8 w/w ustawy, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych ; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Jak wynika z powyższego, wynagrodzenie pojawiające się z chwilą zamknięcia powyższych transakcji w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi dochód ze sprzedaży papierów wartościowych.
Reasumując Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Banku, że wynagrodzenie pojawiające się w momencie zamknięcia wyżej opisanych transakcji należy dla celów podatkowych potraktować jako przychód z odsetek.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż:
1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Bank i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie
2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej
Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.