Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w ... - Interpretacja - IS.I/3-4230/6/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. IS.I/3-4230/6/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po rozpatrzeniu zażalenia spółki z o.o. "Ł." z siedzibą w R. z dnia 9.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 29.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/26/05) stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego odmawia zmiany postanowienia Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 29.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/26/05).

Pismem z dnia 11.04.2005 r. spółka z o.o. "Ł." z siedzibą w R. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o wyjaśnienie kwestii związanej z ustaleniem momentu powstania przychodu należnego w przypadku świadczenia przez podatnika usług polegających na obsłudze sieci telekomunikacyjnych, niemających charakteru usług telekomunikacyjnych. Spółka poinformowała, iż usługa powyższa świadczona jest w oparciu o umowę wieloletnią, a rozliczenie należności z tytułu wykonanej usługi odbywa się zgodnie z następującym zapisem umowy: "Faktury VAT za wykonaną usługę będą wystawiane w terminie do 5 dnia następnego miesiąca, po zatwierdzeniu przez zleceniodawcę sprawozdania z realizacji usługi sporządzonego przez zleceniobiorcę". W treści przedmiotowego pisma spółka przedstawiła również własne stanowisko w sprawie twierdząc, że zgodnie z zapisem art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód powstaje w miesiącu, w którym nabywa ona prawo do wystawienia faktury.

Postanowieniem z dnia 29.04.2005 r. (znak: PUS.I/423/26/05) Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej, udzielił podatnikowi pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdzając, iż stanowisko zaprezentowane przez spółkę jest nieprawidłowe. Organ I instancji - odwołując się do brzmienia przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stwierdził, iż "datę powstania przychodu należnego wyznaczać będzie dzień wystawienia faktury, która zgodnie z powołanym przepisem w przypadku świadczenia usług powinna zostać wystawiona nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługę wykonano" w związku z czym "Podatnik ma (...) obowiązek (a nie prawo) wystawić fakturę w wyznaczonym przez powołany przepis terminie".

Podatnik wniósł zażalenie na ww. postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (pismo z dnia 9.05.2005 r.), żądając jego zmiany (pismo z dnia 17.06.2005 r.). W treści zażalenia podatnik stwierdził, że jakkolwiek respektowanie oficjalnych interpretacji Urzędu Skarbowego leży w jego dobrze pojętym interesie, to nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku wystawiania faktur w terminie: do ostatniego dnia miesiąca, w którym jest świadczona usługa, ponieważ "brak jest podstaw do ustalenia kwoty na jaką faktura miałaby opiewać". Spółka wyraziła przekonanie, iż jej postępowanie jest zgodne z zasadami prawa podatkowego.

Organ odwoławczy w oparciu o analizę przedstawionego w sprawie stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa ustalił i stwierdził:

Dokonana przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w rozstrzygnięciu zaskarżonego postanowienia ocena prawna stanowiska spółki przedstawionego we wniosku jest prawidłowa, aczkolwiek z przyczyn odmiennych niż te, które zostały wywiedzione i wskazane w treści uzasadnienia przedmiotowego postanowienia.

Wbrew twierdzeniu Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, przepis art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie kreuje po stronie podatnika obowiązku wystawienia faktury, ani też nie określa terminu, w którym należy ją wystawić. Obowiązki podatnika w tym zakresie regulują przepisy dotyczące podatku od towarów i usług. Przepis art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa moment powstania przychodu, ustanawiając w tym zakresie ogólną zasadę, zgodnie z którą za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku). Jednak w przypadku, gdy faktura zostaje wystawiona po upływie miesiąca, w którym wykonano usługę, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym usługę wykonano. Konkludując, w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym za datę powstania przychodu w przypadku świadczenia przedmiotowych usług - zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - uważa się ostatni dzień miesiąca w którym wykonano usługę pomimo, że faktura za jej wykonanie wystawiona jest w następnym miesiącu.

W tym stanie prawnym i przedstawionym stanie faktycznym orzeczono jak w rozstrzygnięciu.

Izba Skarbowa w Rzeszowie