W dniu 22.03.2005 roku podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej spra... - Interpretacja - PD/423-2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. PD/423-2/05, Urząd Skarbowy w Słupcy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 22.03.2005 roku podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży energii cieplnej.

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje przewidziana w art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych szczególna regulacja dotycząca daty powstania przychodu u dostawców energii i innych mediów. Wprowadzenie tego przepisu spowodowało przesunięcie w czasie momentu powstania przychodu w tego rodzaju przedsiębiorstwach.

Według podatnika ulegnie również przesunięciu data obciążenia kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ poniesione koszty zakupu energii cieplnej mają wpływ na wielkość osiągniętego przychodu ze sprzedaży tej energii.

W związku z tym podatnik przesunął część przychodów ze sprzedaży energii cieplnej według terminu płatności na miesiąc styczeń 2005 roku oraz współmierne koszty uzyskania przychodu również na styczeń 2005 roku.

W świetle obowiązującego od 1 stycznia 2004r. brzmienia art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku rozliczeń z tytułu:

1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,

2. świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,

3. usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów

- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zatem przychód ze sprzedaży energii cieplnej zrealizowany i zafakturowany w miesiącu grudniu 2004r. z terminem płatności przypadającym w miesiącu styczniu 2005r. dla celów podatku dochodowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik powinien wykazać w miesiącu styczniu 2005r.

Odnośnie zakwalifikowania kosztów z tytułu zakupu ciepła za miesiąc grudzień 2004r. do kosztów uzyskania przychodów właściwego okresu należy uznać, co następuje:

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którą "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1...".

Z kolei kwestię zaliczania wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów (lat) podatkowych regulują postanowienia art. 15 ust. 4 powołanej wyżej ustawy. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione".

Zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego dotyczą. A zatem biorąc jednocześnie pod uwagę powołany wyżej przepis art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym - poniesione wydatki na zakup energii cieplnej, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi z tego tytułu będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast poniesione wydatki, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie powiązać z określonym przychodem będą obciążać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Stosownie do powyższego stwierdzić należy, że podatnik postąpił prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodu za styczeń 2005 roku wydatki dotyczące należnego przychodu ze sprzedaży energii cieplnej za miesiąc styczeń 2005 roku.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Słupcy