Postanowienie - Interpretacja - PB/PDP/423-k-4/05/AK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. PB/PDP/423-k-4/05/AK, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tj.Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 02.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych wynagrodzenia wypłaconego pracownikom na rachunek bankowy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z. o.o. sporządza listę płac na koniec miesiąca i zgodnie z Regulaminem Pracy dokonuje wypłat wynagrodzeń swoim pracownikom co miesiąc z dołu w ostatnim dniu miesiąca a jeżeli ten dzień jest dniem wolnym od pracy , wynagrodzenie wypłaca w dniu poprzednim. Podatnik dokonuje wypłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika. W związku z tym Podatnik zwrócił się z zapytaniem co oznacza określenie "postawienie do dyspozycji wypłat", o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy postawienie do dyspozycji wypłat , o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 57 wyżej cyt. ustawy, w przypadku ich dokonywania za pośrednictwem banku oznacza , że odpowiednia co do wielkości kwota wypłat wynikająca ze sporządzonej listy płac na ostatni dzień miesiąca znajduje się na rachunku bankowym firmy.

Od 1 stycznia 2005 r. w myśl przepisów art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tj. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm ) " nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z 26 lipca 1994r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy".

Przepisy ustaw podatkowych nie zawierają definicji użytego przez ustawodawcę w wyżej przywołanym przepisie określenia "niepostawione do dyspozycji wypłaty". Powyższe oznacza konieczność interpretacji wyżej wskazanego wyrażenia w kontekście jego znaczenia potocznego, a więc w kontekście znaczenia nadanego mu definicją słownikową. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczak, PWN 1978, mieć coś do dyspozycji to "mieć możność posługiwania się, rozporządzania czym w danej chwili". Zatem rozpatrywane określenie użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt. 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( postawić do dyspozycji ), oznacza sytuację w której pracodawca zapewnia pracownikowi możliwość rozporządzania należnym mu świadczeniem w sposób dowolny, zależy wyłącznie od woli tego pracownika.

Ze wskazanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Pytający zamierza utrzymać kwotę wypłat wynikającą ze sporządzonej listy płac na ostatni dzień miesiąca na rachunku bankowym firmy i uznać , iż wyżej wskazane okoliczności uzasadniają twierdzenie , iż wynagrodzenia należne pracownikom postawione zostały do ich dyspozycji , co w konsekwencji oznacza możliwość zaliczenia tych wypłat do kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie organu podatkowego przedstawione w piśmie z dnia 02.02.2005r. stanowisko Pytającego jest nieprawidłowe.

Stosownie do przywołanej we wstępie niniejszego postanowienia definicji określenie "mieć coś do dyspozycji" oznacza swobodę w dokonywaniu wyboru sposobu wykorzystania rzeczy lub prawa. Samo pozostawienie w dniu wypłaty przez jednostkę na jej rachunku bankowym odpowiedniej co do wielkości kwoty wypłat, wynikającej ze sporządzonej listy płac, zdaniem organu podatkowego swobody takiej wierzycielom tychże należności nie daje, pozostawiając sposób dysponowania zgromadzonymi środkami całkowicie poza zasięgiem decyzyjnym pracowników. Tym samym okoliczność powyższa wyklucza możliwość uznania iż wynagrodzenie zostało postawione do dyspozycji i w konsekwencji oznacza brak możliwości zaliczenia tych świadczeń do kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Wejherowie