Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu 17.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w przedmiocie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
postanawia
uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w przypadku wielu kontraktów realizowanych przez Spółkę cena za usługę jest określana w walutach obcych przy czym płatności realizowane są w PLN przy zastosowaniu wynikającego z umowy kursu przeliczeniowego (dalej: kontrakt denominowany w walucie lub KD) lub w walutach obcych, przy czym płatności realizowane są w walucie (dalej: kontrakt walutowy lub KW) .
Praktyką gospodarczą w przypadku robót budowlano - montażowych jest udzielanie zaliczek, które następnie są rozliczane zgodnie z postanowieniami umowy, z poszczególnymi fakturami przerobowymi (faktura przerobowa - faktura wystawiona na podstawie protokołu wykonanych robót w związku z zakończeniem danego ich etapu). Spółka wyjaśnia, ż chociaż w praktyce zdarzają się umowy, zgodnie z którymi zaliczki rozliczane są po kursie z dnia płatności zaliczki to w znakomitej większości przypadków zapisy umowne stanowią, że rozliczenie zaliczki zostanie dokonane po kursie z dnia płatności faktury przerobowej, z którą dana część zaliczki zostanie skompensowana.
W przypadku KD, gdy zaliczki rozliczane są po kursie z dnia płatności faktury przerobowej to przy zmianie kursu waluty, w której kontrakt jest denominowany, następującym pomiędzy dniem płatności zaliczki a dniem płatności faktury przerobowej, wartość złotowa wypłaconej zaliczki różni się od wartości złotowej zaliczki, która uległa rozliczeniu (pomimo, że zaliczka w wyrażeniu walutowym zostaje rozliczona w 100 procentach, a więc zgodnie z kontraktem).
W przypadku KW, tj. gdy zarówno płatność zaliczki jak i faktury przerobowej dokonywana jest w walucie, również dochodzi do sytuacji gdy wartość zaliczki otrzymanej przeliczona na PLN dla celów polskiej księgowości i sprawozdawczości podatkowej różni się od wartości zaliczki wyrażonej w PLN która uległa rozliczeniu (ponownie, pomimo faktu, że zaliczka w wyrażeniu walutowym zostaje rozliczona w 100 procentach a więc zgodnie z kontraktem).
Spółka występuje zarówno jako podmiot udzielający zaliczki, jak również jako podmiot otrzymujący zaliczki.
Spółka prosi o informacje,
1. Czym, w przypadku rozliczania zaliczek na KD, po kursie z dnia płatności faktury przerobowej są w rozumieniu Ustawy o PDOP, różnice pomiędzy kwotą zaliczki (wyrażonej w ujęciu złotowym) otrzymanej i rozliczonej, w szczególności:
- jak traktować w rozumieniu ustawy o PDOP różnice w zakresie kwoty netto;
- jak traktować w rozumieniu ustawy o PDOP różnice w zakresie kwoty VAT?
2. Czym, w przypadku rozliczania zaliczek na KW są, w rozumieniu ustawy o PDOP różnice pomiędzy kwotą zaliczki (przeliczonej na PLN dla celów polskiej księgowości i sprawozdawczości podatkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa) otrzymanej i rozliczonej i, o ile są to różnice kursowe, kiedy dochodzi do ich realizacji?
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Jednakże zaliczki na poczet dostaw towarów i usług, które nastąpią w przyszłych okresach sprawozdawczych w momencie ich wpłaty czy też otrzymania nie uznaje się za przychody w myśl przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1, który stanowi że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Zaliczki na poczet przyszłych kontraktów, stosownie do zapisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy nie będą przychodami podlegającymi opodatkowaniu w rozumieniu przepisów podatkowych.
Zaliczki te same w sobie nie będą stanowić także kosztów uzyskania przychodów, są one jednak elementem ostatecznego rozliczenia uzyskanych przychodów. Z chwilą gdy wartość kontraktu staje się przychodem, następuje rozliczenie kontraktu do wysokości uiszczonych zaliczek.
Zaliczki nie stanowią więc także wartości w celu naliczenia różnic kursowych. Dodatkowo w przypadku Kontraktów Denominowanych, jeżeli płatności dokonywane są w złotych przy zastosowaniu wynikającego z umowy kursu przeliczeniowego, to w świetle przepisów powołanych powyżej, nie będzie mowy o kursie wymiany walut dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych, skoro rozliczenia następują w PLN, gdyż nie jest to waluta obca.
Koszty z tytułu różnic kursowych mogą co do zasady występować w przypadku stosownych operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych, czyli realizowanych w takich walutach, natomiast w niniejszym przypadku realizacja kontraktów następowała w złotych polskich przy zastosowaniu wynikającego z umowy kursu przeliczeniowego.
W przypadku rozliczania Kontraktów Walutowych KW, (gdy cena za usługę i płatności są realizowane w walutach obcych) - również zastosowanie będzie miała zasada, że zaliczki dokonane w takiej formie nie będą stanowiły podstawy do naliczania różnic kursowych - art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Różnice kursowe będą związane z ostateczną "fakturą przerobową" - o ile wystąpią okoliczności powodujące powstanie różnic - w świetle przepisów art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przypadku rozliczania zaliczek na Kontrakty Denominowane po kursie z dnia płatności faktury w odniesieniu do kwoty VAT, należy stwierdzić, iż powstałe różnice nie są tożsame z pojęciem różnic kursowych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych różnice w kwocie VAT nie będą traktowane jak koszty uzyskania przychodu bądź przychód. Różnice te zwiększają kwotę podatku należnego. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy o VAT.
Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Załączniki do wniosku nie były przedmiotem niniejszego postanowienia. Odpowiedź w zakresie stosowania ustawy o VAT zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.
Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.