Temat interpretacji
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)
zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 11 kwietnia 2005 r. Nr ZD/423-30-17/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 18 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 07 lutego 2005 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem do Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kapitał zakładowy Spółki wynosi 230.000,00 zł. Jednym ze wspólników Spółki jest ... S.A. z siedzibą we Włoszech (osoba prawna), która posiada 60% udziałów uprawniających do 60% głosów na zgromadzeniu wspólników. W/w udziałowiec włoski udzielił Spółce pożyczki o wartości 300.000,00 EURO na sfinansowanie zakupu nieruchomości przeznaczonej do prowadzonej działalności gospodarczej. Wymieniona pożyczka jest jedynym zadłużeniem Spółki.
W przedmiotowym wniosku Spółka informuje, iż na podstawie sporządzonej umowy pożyczka jest oprocentowana w skali 5% rocznie, a odsetki od tej pożyczki płatne są dwa razy w ciągu roku, przy czym po raz pierwszy zostały wypłacone w dniu 27 grudnia 2004 r.
Zapytanie Spółki dotyczyło kwestii czy odsetki od udzielonej przez zagranicznego udziałowca pożyczki, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
Zdaniem wnioskodawcy koszty spłaty odsetek w części nie przekraczającej trzykrotności kapitału zakładowego winny stanowić koszty uzyskania przychodu, a uiszczona 27 grudnia 2004 r. kwota odsetek w 50% stanowi koszty uzyskania przychodu.
Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2005 r. Nr ZD/423-30-17/05 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia organ pierwszej instancji stwierdził, iż stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych spółce przez podmioty bezpośrednio lub pośrednio z nią powiązane została ograniczona. Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki od pożyczki udzielonej przez osoby powiązane, w kwocie, jaka przypada na część pożyczki przekraczającą trzykrotność kapitału zakładowego, określoną na dzień zapłaty tychże odsetek.
Wskazał również, iż mimo powołania przez Spółkę właściwych przepisów prawa podatkowego i wskazania prawidłowego rozumienia tych przepisów, organ podatkowy nie może potwierdzić prawidłowości sposobu wyliczenia kwot odsetek nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, bowiem zasady rachunkowego wyliczenia kwot odsetek nie podlegają urzędowej interpretacji.
Na w/w postanowienie Spółka nie złożyła zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy analizując przedmiotowe postanowienie oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdził, iż postanowienie to rażąco narusza prawo.
Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.
Powyższy przepis na mocy (obowiązującego do 31 grudnia 2004 r.) art. 16 ust. 7a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma jednak zastosowania do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatnika lub podatników podlegających, zgodnie z art. 3 ust. 1 w/w ustawy, nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, o ile nie są oni objęci zwolnieniem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 87 oraz 91 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483) ratyfikowane umowy międzynarodowe, w tym również w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, z chwilą ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw stają się źródłem powszechnie obowiązującego w Polsce prawa. Przy czym ratyfikowana umowa międzynarodowa ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
Przepis art. 24 ust. 3 umowy z dnia 21 czerwca 1985 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (Dz. U. Z 1989 r. Nr 62, poz. 374) stanowi, iż z wyjątkiem wypadków stosowania postanowień art. 9, art. 11 ust. 7 oraz art. 12 ust. 6 odsetki, należności licencyjne i inne płatności dokonywane przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, są odliczane przy określeniu zysku takiego przedsiębiorstwa podlegającego opodatkowaniu na takich samych warunkach, jakby były wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w pierwszym wymienionym Państwie.
W związku z powyższym, ponieważ nie jest możliwe pogodzenie wynikającego z art. 16 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek z równym traktowaniem przewidzianym w art. 24 ust. 3 w/w umowy - w sytuacji, gdy nie zachodzą przesłanki określone w art. 9, art. 11 ust. 7 oraz art. 12 ust. 6 umowy - przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą mieć zastosowania do odsetek płatnych przez Spółkę na rzecz udziałowca włoskiego.
Ponadto, zauważa się, iż ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) art. 16 ust. 7a został uchylony z dniem 01 stycznia 2005 r.
Jednocześnie w art. 9 w/w ustawy wprowadzono zapis, iż przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 w/w ustawy, przed dniem 01 stycznia 2005 r.
Również w tym przypadku nie jest możliwe pogodzenie wynikającego z art. 9 cyt. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ograniaczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek z równym traktowaniem przewidzianym w art. 24 ust. 3 w/w umowy.
Mając powyższe przepisy na uwadze, w przypadku spełnienia warunków wynikających z art. 24 ust. 3 w/w umowy, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki wypłacone w dniu 27 grudnia 2004 r., a w przypadku pożyczek udzielonych przed dniem 01 stycznia 2005 r. również odsetki wypłacone po 01 stycznia 2005 r., włoskiemu udziałowcowi w pełnej wysokości.
Stanowisko Spółki zawarte w zapytaniu w w/w kwestii nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.