Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm... - Interpretacja - PSUS/OPBI/423/125/04/MJ

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004, sygn. PSUS/OPBI/423/125/04/MJ, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) "kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1".

Zatem koszt, który firma ta poniosłaby wypłacając mu wynagrodzenie za wykonaną pracę, w godzinach nadliczbowych, za urlop oraz za czas niezdolności do pracy wraz z odsetkami za zwłokę oraz należne z tych tytułów składki na ubezpieczenie, w myśl cytowanego powyżej art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, byłby kosztem uzyskania przychodu dla tej firmy.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione".

W związku z informacją Spółki, że zaległe wynagrodzenia należne pracownikowi nie były zarachowane z przyczyn nieleżących po stronie przejętej firmy, wnioskująca Spółka, jako następca prawny tej firmy może w zakresie przepisów podatkowych, zaliczyć wypłaty ww. wynagrodzeń za wykonaną pracę, w godzinach nadliczbowych, za urlop oraz za czas niezdolności do pracy oraz należnych z tych tytułów składek na ubezpieczenie, do kosztów uzyskania przychodu w myśl cytowanego powyżej art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w roku ich poniesienia (wypłaty).

Należy jednak stwierdzić, ze na podstawie art. 16 ust. 1 pkt. 11 wyżej powołanej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od przedmiotowych wynagrodzeń, wraz z należnymi składkami na ubezpieczenie, stanowią koszt uzyskania przychodu, ale dopiero wówczas, gdy zostaną wypłacone.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu